Sportistët francezë luajnë një rol të rëndësishëm në botë e sportit.

Futbollistët dhe basketbollistët francezë kanë pushtuar botën, ndërsa edhe pagat e tyre janë marramendëse.

Mbi 10 sportistë francezë paguhen mbi 10 milionë euro.

Listën e nis ylli i Marseilles, Dimtri Payet, me 9.5 milionë euro pagë.

Pas tij vijnë Samir Nasri (10.3) dhe Blase Matuidi (11.4), transmeton Telegrafi.

Në pozitën e shtatë vjen Antoine Griezmann (12.3) , ndërsa iu gjashti është basketbollisti Joakim Noah i New York Knicks me pagë prej 13.9 milionë euro.

Këto janë top-10 transferimet e afatit kalimtar të janarit (Foto) Këto janë top-10 transferimet e afatit kalimtar të janarit (Foto)

Franck Ribery i Bayern Munich dhe Nicolas Batum i Charlotte Hornets, paguhen nga 14 milionë euro në vit, shkruan Marca.

Podiumin e mbyll Karim Benzema i Real Madridit me 15.6 milionë euro.

Paul Pogba i Manchester United paguhet 18 milionë euro,ndërsa francezi më i paguar në botë është basketbollisti Tony Parker i San Antonio Spurs me 19.6 milionë euro. /Telegrafi/

Sportistët dhe pagat e tyre

10.Dimitri Payet (Marseille): 9.5 milionë euro

9.Samir Nasri (Sevilla): 10.3 milionë euro

8.Blaise Matuidi (PSG): 11.4 milionë euro

7.Antoine Griezmann (Atletico Madrid): 12.3 milionë euro

6.Joakim Noah (New York Knicks): 13.9 milionë euro

5.Franck Ribery (Bayern Munich): 14 milionë euro

4.Nicolas Batum (Charlotte Hornets): 14 milionë euro

01 November 2015: Charlotte Hornets forward Nicolas Batum (5) is seen during the Atlanta Hawks 94-92 victory over the Charlotte Hornets, at the Time Warner Cable Arena, in Charlotte, North Carolina, USA.

3.Karim Benzema (Real Madrid): 15.6 milionë euro

2.Paul Pogba (Manchester United): 18 milionë euro

1.Tony Parker (San Antonio Spurs): 19.6 milionë euro