LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë filmat apo serialet me kuptimet e tyre të fshehura që kurrë nuk i keni vënë re (Foto)

Dhjetë filmat apo serialet me kuptimet e tyre të fshehura që kurrë nuk i keni vënë re (Foto)

Sikurse literatura, filmat ndonjëherë përmbajnë ide të ndërlikuara të fshehura thellë brenda tregimeve të tyre, saqë nuk e vëmë re herën e parë që i shohim.

Skenaristët dhe regjisorët shpesh synojnë të bëjnë diçka më shumë se vetëm një film që bie shumë lehtë në sy, në vend që të synojnë të eksplorojnë çështje filozofike, historike ose sociale.

Piktorja tregon se si do të dukeshin princeshat e Disney-t, në ditët e sotme (Foto)
Lexo po ashtu Piktorja tregon se si do të dukeshin princeshat e Disney-t, në ditët e sotme (Foto)

Bright Side krijoi një përzgjedhje të filmave më të mirë që kanë kuptime më të thella që kurrë nuk keni parë kurrë kur keni shikuar për herë të parë, transmeton Telegrafi.

Inception – krijimi i një filmi

Filmi “Inception” është një metaforë për krijimin e një filmi. Çdo anëtar i grupit ka rolin e vet të veçantë që korrespondon me atë të anëtarëve të një ekipi filmash. Eames (Tom Hardy) është aktori që e ndryshon pamjen e tij me lehtësi; Ariadne (Ellen Page) shkruan skenat; Z. Saito (Ken Watanabe) ështëregjisori i studios që paguan për projektin; Yusuf (Dileep Rao) është përgjegjës për efektet speciale; Arthur (Joseph Gordon-Levitt) është drejtor artistik i cili ndihmon në sjelljen e koncepteve të filmit në jetë; Cobb (Leonardo DiCaprio) është drejtori – i vetmi person që di se si gjithçka duhet të përfundojë. Qëllimi i grupit është që të vendosë një ide në kokën e dikujt. Mendoni për këtë – a nuk është ky qëllimi i vërtetë i ndonjë filmi?

The Matrix – teoria e komplotit

‘Matrica’ mund të interpretohet në një numër mënyrash të ndryshme. Është e mbushur me simbolizëm dhe shenja sekrete, “Liza në botën e çudirave” në planet sekrete të Masonëve të Lirë. Çdo teori kërkon një shpjegim të hollësishëm, kështu që këtu do të kufizojmë veten vetëm në një prej tyre – më misterioze dhe intriguese. Në një moment në film, shohim një fotografi të pasaportës së Neos. Shikuesit me sy të mbrehtë mund të kenë vënë re se ajo skadon më 11 shtator 2001. Mos harroni se ky film doli në mars të vitit 1999. A është kjo një rastësi apo a ka ndodhur diçka më e thellë këtu? Nëse kjo është dëshmi e një komploti të jetës reale është për ju që të vendosni.

Spiderman – Rritja

Arsyeja për popullaritetin e pashembullt të ‘Spiderman-it’ është e thjeshtë – fakti është se secili prej nesh ka përjetuar historinë e Peter Parker, thjesht jo në kuptimin e mirëfilltë dhe jo në mënyrën e ekzagjeruar dhe teatrale që paraqitet në ekran. Filmi tregon “transformimin” e një të riu – kjo mund të merret si një metaforë për pubertetin. Heroi vëren ndryshime të mëdha fiziologjike. Në fillim, ai është i frikësuar prej tyre, dhe të afërmit e tij shqetësohen për atë që po i ndodh atij. Por ai përballet me mënyrën e tij të ngathët me këto ndryshime, dhe pastaj jeta e tij nuk është kurrë e njëjtë përsëri.

X-Men – lufta për të drejtat civile

Versioni i parë i ‘X-Men’, i cili u shkrua në vitet 1960, ishte në thelb një përrallë alegorike e luftës për të drejtat civile nga disa pjesë të pafavorizuara të popullsisë. Kjo ide kishte më pak rezonancë deri në kohën kur filmi u bë në vitet 2000, edhe pse çështja e të drejtave të pakicave seksuale tani e bën atë shumë herë të rëndësishme për herë të parë. Parullat që shfaqen në film – “Ne duhet t’i shpëtojmë fëmijët tanë!”, “Mutantët do të kenë të drejta të barabarta si pjesa tjetër prej nesh!” – menjëherë njihen për këdo që i kushton vëmendje këtyre polemikave në jetën reale.

Groundhog Day – Arritja e Iluminizmit

Kujtoni komplotin këtu: karakteri kryesor i filmit jeton në po të njëjtën ditë pa pushim, deri në momentin kur ai e kupton atë që po ndodh dhe arrin të thyejë ciklin. Kjo e kujton filozofinë e budizmit: me çdo ditë, si çdo jetë të re, një person i afrohet ‘ndriçimit të mendjes’ dhe përfundimisht e arrin atë.

“The lord of the rings” – krijimi i një regjimi totalitar

“Lord of the rings” është një sagë epike që mund të interpretohet në një numër tepër të ndryshëm mënyrash. Disa njerëz shohin një referencë të drejtpërdrejtë në këtë film për ngjarjet e Luftës së Parë Botërore, të tjerë e lidhin atë me historinë e marrëdhënieve midis qytetërimit perëndimor dhe Lindjes, dhe ende të tjerë shohin në të thelbin e miteve të lashta për të mirën dhe të keqen. Megjithatë, një nga elementët më interesantë të tregimit është ajo e ‘syrit të gjithëkuptueshëm të Sauronit’ – mishërimi i së keqes absolute që ulet në majë të një kullë të madhe. Shumë prej tyre kanë parë një paralele midis këtij imazhi dhe asaj të shenjës masonike të syrit mbi një piramidë që mund të gjendet në faturën e dollarit amerikan, së bashku me mbishkrimin “një rend i ri botëror”. Paralele gjithashtu janë tërhequr nga koncepti i ‘Big Brother’ në vitin 1984. Në të gjitha rastet, syri simbolizon idenë e krijimit të një sistemi totalitar të qeverisjes – i bazuar në frikë dhe dhunë.

Toy Story 3 – Holokaustin

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por shumë njerëz kanë parë një paralele të fortë me Holokaustin në instalimin e tretë të serisë ‘Toy Story’. Mendoni për historinë: lodrat që nuk kanë më përdorim për një pronar tani të rritur janë hedhur në një papafingo. Duket se ata përfundojnë në një klasë për çerdhe. Ky vend i ri, për lodrat, është i ngjashëm me një kamp përqendrimi të vërtetë, me Hitlerin e zëvendësuar nga ari Lotso. Heronjtë e tregimit janë të ngjashëm me hebrenjtë që arritën të shpëtonin nga robëria. Njerëzit që kanë shprehur këtë teori pohojnë gjithashtu se filmi përmban një referencë për Anne Frank, familja e së cilës u përpoq të fshihej nga nazistët në një papafingo, e ngjashme me vendin ku fillimisht duhej të vendoseshin lodrat.

“The Wizard of Oz” – populizmi

Historia e këtyre fëmijëve është një tjetër që rezulton të jetë e ndërlikuar nën sipërfaqe. Rruga ‘Yellow Brick Road’ është një referencë e drejtpërdrejtë në Standardin e Artë, ndërsa heronjtë e filmit përfshijnë fermerë të varfër dhe një magjistar (një autoritet që premton shumë, por nuk bën asgjë). Qyteti Smeraldi dhe zotëruesit e saj simbolizojnë vlerën mashtruese të faturave të dollarit të gjelbër. Kjo mund të tingëllojë si një teori e kompozuar, por është e vështirë të mohohet se filmi përmban një numër të tërë aluzionesh – kaq shumë, në fakt, që një sërë hetimesh janë kryer në të.

“Game of Thrones” – Loja e froneve

Autori i serialit “Game of Thrones” mbi të cilën bazohet emisioni televiziv ka konfirmuar se frymëzimi i tij ishte konflikti midis New York dhe Lancaster në Anglinë e shekullit të 15-të, i njohur sot si Lufta e Trëndafilave. Gjatë kësaj lufte, e cila zgjati 30 vjet, froni anglez ndryshoi gjashtë herë duart dhe protagonistët ishin të përgatitur të bënin gjithçka që duhej për të fituar një martesë të favorshme ose për të marrë kontrollin e tokave të caktuara. Ekziston një paralele e dukshme midis shumë figurave historike të jetës reale dhe karaktereve në seri, si dhe midis hartës së Westeros imagjinar dhe Anglisë mesjetare – e cila në atë kohë ishte e ndarë në shtatë rajone të ndryshme. /Telegrafi/


Në trend Magazina

Më shumë
Gazi eliminohet nga Big Brother VIP Albania 3

Gazi eliminohet nga Big Brother VIP Albania 3

Magazina
“Investimi që ke bërë tek unë, po më mbron nga rreziqet e botës” - Grida Duma emocionohet nga letra e të birit në studio

“Investimi që ke bërë tek unë, po më mbron nga rreziqet e botës” - Grida Duma emocionohet nga letra e të birit në studio

Magazina
Djali i Kim Kardashian eci në fushë me Lionel Messin por kjo pritet me kritika -

Djali i Kim Kardashian eci në fushë me Lionel Messin por kjo pritet me kritika - "kështu kur lind nga një familje miliarderësh"

Magazina
Tha se ka flirtuar me të, del fotoja e Silvit me Sara Gjordenin

Tha se ka flirtuar me të, del fotoja e Silvit me Sara Gjordenin

Magazina
Banorja e re e bën të qartë, thotë se nuk do që të hyjë mes çiftit Meriton - Ilnisa

Banorja e re e bën të qartë, thotë se nuk do që të hyjë mes çiftit Meriton - Ilnisa

Magazina
Akuzohet për probleme me drejtësinë: Reagimi epik i Luiz Ejllit

Akuzohet për probleme me drejtësinë: Reagimi epik i Luiz Ejllit

Magazina
Kalo në kategori