LAJMI I FUNDIT:

Deputetja britanike Kearns kërkon dënimin e Djokovicit për mesazhet e tij në lidhje me Kosovën

Deputetja britanike Kearns kërkon dënimin e Djokovicit për mesazhet e tij në lidhje me Kosovën

Deputetja britanike dhe njehërit kryetarja e komisionit për politikë të jashtme e Britanisë së Madhe, Alicia Kearns, e ka dënuar ashpër gjestin e tenistit serb Novak Djokovic.

Reklama

Ajo ka shkruar se sjellja dhe komentet e Djokovic janë të dënueshme.

“Sjellja dhe komentet e Djokovic janë të dënueshme. “Kosova është zemra e Serbisë! Stop dhunës”. Ky slogan i ka rrënjët në mitologjinë nacionaliste serbe dhe slogane të ngjashme janë përdorur për të justifikuar spastrimin etnik të viteve 1990”, ka shkruar Kearns.

Kujtojmë që Djokovic në finalen e French Open ka shkruar në njërën nga kamerat: “Kosova është zemra e Serbisë – Ndaleni dhunën”.

Gjesti i shëmtuar politik i Novak Djokovicit në French Open i referohet Kosovës si zemra e Serbisë
Lexo po ashtu Gjesti i shëmtuar politik i Novak Djokovicit në French Open i referohet Kosovës si zemra e Serbisë

Nuk është hera e parë që serbi përdor sportin për të dhënë mesazhe politike që kanë të bëjnë me Kosovën. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kryetari i Gjilanit poston foto të një stadiumi modern dhe ironizon me projektin e Suharekës për stadiumin e ri

Kryetari i Gjilanit poston foto të një stadiumi modern dhe ironizon me projektin e Suharekës për stadiumin e ri

Kosovë
Messi tregon keqardhjen që kishte te PSG pasi fitoi Kupën e Botës: Isha i vetmi lojtar i Argjentinës që nuk u nderua në klubin e tij

Messi tregon keqardhjen që kishte te PSG pasi fitoi Kupën e Botës: Isha i vetmi lojtar i Argjentinës që nuk u nderua në klubin e tij

Përfaqësueset
“Kokën lartë, nuk u dorëzuam edhe pas golit” – Armend Thaqi analizon ndeshjen ndaj Plzenit

“Kokën lartë, nuk u dorëzuam edhe pas golit” – Armend Thaqi analizon ndeshjen ndaj Plzenit

Ligat tjera
Shënoi në sekondën e fundit të ndeshjes, portieri i Lazios me deklaratë interesante: Gjëja më e vështirë ishin shuplakat e shokëve

Shënoi në sekondën e fundit të ndeshjes, portieri i Lazios me deklaratë interesante: Gjëja më e vështirë ishin shuplakat e shokëve

Serie A
Messi shpjegon pse vendosi të bëjë tatuazhin e Barcelonës në këmbën e tij pasi iu bashkua PSG-së

Messi shpjegon pse vendosi të bëjë tatuazhin e Barcelonës në këmbën e tij pasi iu bashkua PSG-së

La Liga
Notat e lojtarëve, Viktoria Plzen 1-0 Ballkani: Zyba e Kuç me vlerësimin më të lartë

Notat e lojtarëve, Viktoria Plzen 1-0 Ballkani: Zyba e Kuç me vlerësimin më të lartë

Ligat tjera
Kalo në kategori