LAJMI I FUNDIT:

Deputetët e Grupit Multietnik shpenzuan më së shumti për udhëtime

Deputetët e Grupit Multietnik shpenzuan më së shumti për udhëtime

Deputetët nga radhët e komuniteteve,  kanë shpenzuar më së shumti për shkuarje në seanca të kuvendit e komisione. Larg tyre nuk janë as deputetët të Listës Serbe, para se të nisin bojkotin e Kuvendit.

Afërsisht 60 mijë euro kanë shpenzuar deputetët të Kuvendit të Kosovës, për pjesëmarrje në seanca e komisione të kuvendit gjatë vitit të kaluar.

Listës i prijnë deputetë nga radhët e komuniteteve, pjesë e grupit parlamentar multientnik.


Në bazë të të dhënave të siguruara nga Dukagjini, më së shumti ka shpenzuar deputetja Duda Balje, me gjithsej 2 mijë e 310 euro, ndërsa Fidan Jilta është i dyti me 2 mijë e 160 euro.

I treti në renditje është deputeti tjetër Enis Kervan, që për të marrë pjesë në seanca ka shpenzuar 1 mijë e 245 euro, ndërsa për komisione 720 euro, që në total për udhëtimet e Kervan në seanca dhe komisione shteti ka shpenzuar 1 mijë e 965 euro.

15 euro më pak se Kervan, i ka shpenzuar kolegu i tij nga grupi multietnik, Bahrim Shabani, me 1 mijë e 940 euro.

Në këtë listë, larg nuk mbesin edhe deputetë të Listës Serbe.

Të njëjtit, po të mos bojkotonin seancat e kuvendit që nga mesi i vitit të kaluar, potencialisht do të kryesonin listën.

Megjithatë gjatë kohës sa ka qenë pjesë e kuvendit, deputetja Verica Ceranic ka shpenzuar 790 euro.

Ajo pasohet me Milosh Perovic me shpenzime prej 775 euro,  Jasmina Dedic me 770 euro. Zoran Mojsilovic me  720 euro. Miljana Nikolic me 650 euro, Branislav Nikolic me 605 euro, Igor Simic me 440 euro.

Në total, për ta janë shpenzuar 4 mijë e 160 euro nga buxheti i Republikës së Kosovës.

Në ndërkohë, nga radhët e partive më të mëdha në Kuvend ato opozitare dhe të pozitës me shpenzime kryeson Anton Quni nga Lidhja Demokratike e Kosovës me 1 mijë e 635 euro për tërë vitin, Hajdar Beqa nga PDK me 1 mijë e 470 eurol

Pastaj Ekrem Mustafa nga Lëvizja Vetëvendosje me 1 mijë e 410 euro.

E deputeti që ka harxhuar më se paku për të qenë pjesë e seancave të Kuvendit dhe Komisioneve Parlamentare për vitin 2022 ishte Nasuf Bejta me 65 euro shpenzime./RTV Dukagjini/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Në çdo cep të Prishtinës dhe Kosovës - veza REAs është zgjedhja juaj ideale për proteina, Omega 3 dhe vitaminat esenciale

Në çdo cep të Prishtinës dhe Kosovës - veza REAs është zgjedhja juaj ideale për proteina, Omega 3 dhe vitaminat esenciale

Kosmonte Foods
Planifikoni të udhëtoni drejt Prishtinës, shfrytëzo ofertat e kompanisë më serioze në tregun e fluturimeve

Planifikoni të udhëtoni drejt Prishtinës, shfrytëzo ofertat e kompanisë më serioze në tregun e fluturimeve

Prishtina Ticket
Shoqëria që përgatit ushqim bashkë, qëndron bashkë!

Shoqëria që përgatit ushqim bashkë, qëndron bashkë!

MEKA HALAL FOOD
“Vajzat dhe djemtë tanë të artë”, emisioni i ri i pullave postare me lojërat Olimpike Verore - Paris 2024

“Vajzat dhe djemtë tanë të artë”, emisioni i ri i pullave postare me lojërat Olimpike Verore - Paris 2024

Ekonomi
BKT Kosova nderohet me tre çmime prestigjioze për qëndrueshmëri

BKT Kosova nderohet me tre çmime prestigjioze për qëndrueshmëri

BKT
Freski dhe shije italiane - Vapiano ju mirëpret me ushqime të freskëta dhe atmosferë unike

Freski dhe shije italiane - Vapiano ju mirëpret me ushqime të freskëta dhe atmosferë unike

Foleja
Kalo në kategori