Dardanët U19 humbën në çastet e fundit nga Ukraina

Në ndeshjen e parë të Grupit të 3-të në Maind Round, e vlefshme për Evropianin 2023, Kosova U19 ka pësuar humbje në ballafaqim meUkrainën, me rezultat 1-0.

Fati nuk ishte në anën e Dardanëve të rinj ngase humbja erdhi në sekondat e fundit apo më saktë në minutën e 5-të të lojës shtesë.

Pjesa e parë e ndeshjes u përmbyllë pa gola dhe secila kombëtare arriti të krijojë disa gjysëmraste, por jo edhe sa të rrezikoheshin seriozisht të dyja portat.

Pjesa e dytë nisi furishëm nga të dyja palët. Ukrainasit ishin më të rrezikshëm, por Dardanët u treguan të fortë dhe të përqendruan sidomos në fazën e mbrojtjes dhe nuk u lejuan shumë hapësira ukrainaseve.

Kur të gjithën menduan se ndeshja do të përfundojë pa gola dhe kur gjyqtari dha 4 minuta lojë shtesë, në sekonda e fundit të minutës së 5-të Yamoliuk u kujdes për fitoren e Ukrainës.

Menjëherë pas shënimit të golit pa arritur të niset loja nga mesi gjyqtari dha shenjë për përfundimin e ndeshjes. Dardanët U19 të dielën, më 20 nëntor takohen me Suedinë në orën 18.30 në të njëjtin stadium.

Ukraina U19 – Kosova U19 1:0 (0:0)

Stadiumi: NYA Parken Norrkoping
Shikues: Dhjetëra
Gjyqtarë: Ishmael Barbara(MLT). Duncan Spencer (MLT), Mark Josef(SWE) dhe Granit Maqedonci (SWE ).
Shënues: Yamoliuk (90+5)
K.V: Udod (Ukr) Brruti, Sahitaj, Jashari(Kos)

Ukraina U19 : Herta, Kitela, Odod, Kholod,Buleza, Tsarenko(Yushchen), Varfolomieiev, Yarmoliuk, Fedor(Losenko), Horbach(Pastuh) dhe Pushkarov(Kharabara).

Kosova U19 : Shala, Jashari, Rexhepi, Sahitaj, Miftari, E. Maloku(Hasani), Brruti(Avdimetaj), Ajvazi, Rashica(Ajeti), A.Maloku(Bllaca) dhe Hazrollaj(Jashari).

Nuk pajtohet me Ancelottin, mbrojtësi i Real Madridit ka gjetur destinacionin e ri

Po shkëlqen te Borussia Dortmund, por është lojtar i Chelseat – Guardiola e do me çdo kusht te Man City

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Chelsea kontakton trajnerin i cili ka bërë ‘revolucion’ në futboll me sistemin 2-7-2

Nuk dështuan vetëm me Harry Kane, Ten Hag tregon mesfushorin perfekt që do të bashkëpunonte me Casemiron

Arsyeja pse Borussia Dortmund njihet si 'BVB' edhe pse nuk ka të bëjë me emrin e klubit