Damir Mulaomeroviç ka marrë përsipër drejtimin e ekipit të përfaqësueses së Kosovës në basketboll.

Strategu ishte i papunë që një vit prej largimit nga klubi i famshëm kroat i Cibonës, dhe tani ai kthehet në bankë.

Ish-shtetasi kroat vazhdon karrierën e tij të stërvitjes pas pushimit dhe largimit nga Cibona. Damir Mulaomerović kthehet në stol si një ekip kombëtar i Kosovës, raporton Sportklub.

Testin e parë me përfaqësuesen tonë 43-vjeçari do ta ketë në parakualifikimet e Eurobasketit, ku skuadra jonë do të përballet me Rumaninë dhe Maqedoninë.

Kujtojmë se Mulaomeroviç filloi karrierën si trajner në ekipin e Tuzlës, Slobodna dhe më pas drejtoi për një vit e gjysmë Cibonën.

Ndërkohë, ai udhëhoqi ekipin kombëtar të Bosnjës dhe Hercegovinës dhe më sërish drejtoi Cibonën derisa në fund pranoi ofertën që të drejtoi Kosovën.

Ndryshe, Brad Grrenberg për shkaqe familjare nuk ka mundur më të jetë trajner i përfaqësuese së Kosovës. /Telegrafi/