LAJMI I FUNDIT:

Dalic: Triumfi ndaj Argjentinës së motivuar të Messit, do të ishte suksesi më i madh në histori të Kroacisë

Dalic: Triumfi ndaj Argjentinës së motivuar të Messit, do të ishte suksesi më i madh në histori të Kroacisë
(Fotomontazh: Daily Mail)

Përzgjedhësi i Kroacisë, Zlatko Dalic, beson se fitorja ndaj Argjentinës në gjysmëfinale të Kampionëtit Botëror do të ishte suksesi më i madh historik i përfaqësueses së tij.

Pasi e drejtoi skuadrën drejt finales në Rusi në vitin 2018, trajneri ka vazhduar drejt një suksesi të radhës duke u kualifikuar në gjysmëfinale në Katar.


Të martën mbrëma, në këtë fazë, ekipi i tij përballet me Argjentinën e Lionel Messi në Lusail Stadium.

Kroacia u rikthye për ta mposhtur Anglinë pas vazhdimeve në Moskë në ‘Rusia 2018’ dhe pastaj humbi në finale nga Franca. Ndërsa 56-vjeçari thotë se triumfi i nesërm do ta tejkalonte fitoren e famshme ndaj Tre Luanëve.

(Foto: Getty Images)

“Ndeshja gjysmëfinale kundër Anglisë në Kampionatin e kaluar Botëror ishte ndeshja më e mirë e të gjitha kohërave, ajo ndaj Brazilit vjen e dyta”.

“Nëse fitojmë nesër (e martë), atëherë kjo do të ishte ndeshja më e madhe historike e Kroacisë. Është një prej më të rëndësishmeve, nga ndeshjet që kanë më së shumti vlerë për ne, që pas vetëm katër vitesh ta përsëritim suksesin, do të ishte një arritje shumë e madhe në skenën botërore…”.

“Jemi në mesin e katër ekipeve më të mira në botë, ky është një sukses i jashtëzakonshëm për Kroacinë, është gjë e madhe që në dy Kampionate Botërore radhazi të ndodhemi në mesin e katër përfaqësueseve më të mira në futboll”.

“Duam më shumë, luajmë ndaj Argjentinës së madhe, një skuadër e mrekullueshme e udhëhequr nga Lionel Messi, ata janë shumë të motivuar dhe nën presion më të madh se Kroacia në këtë moment”, ka deklaruar Delic. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Meç i madh i boksit mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk - detajet minutë pas minute

Meç i madh i boksit mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk - detajet minutë pas minute

Boks
Gjithçka çfarë duhet të dini për meçi mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk: Koha, titujt, rekordet dhe pesha e tyre

Gjithçka çfarë duhet të dini për meçi mes Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk: Koha, titujt, rekordet dhe pesha e tyre

Boks
Real Madrid ka një bishë 19-vjeçare në skuadër: Turku i talentuar Arda Guler tregoi trupin pas stërvitjeve të shumta

Real Madrid ka një bishë 19-vjeçare në skuadër: Turku i talentuar Arda Guler tregoi trupin pas stërvitjeve të shumta

La Liga
Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

Mbrojtësi i Borussia Dortmund trondit me pamjen e tij - ai fiton 10 milionë euro në vit dhe pas dy javësh ka finalen e Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Modric refuzoi dy oferta të mëdha për të qëndruar në Real Madridi, madje ka ulur edhe pagën

Modric refuzoi dy oferta të mëdha për të qëndruar në Real Madridi, madje ka ulur edhe pagën

Serie A
Dhjetë nënshkrimet më të mira të Jurgen Klopp si trajner i Liverpool - Salah, Mane dhe të tjerët

Dhjetë nënshkrimet më të mira të Jurgen Klopp si trajner i Liverpool - Salah, Mane dhe të tjerët

Premier League
Kalo në kategori