Çmimet e naftës së papërpunuar u vendosën në nivelin e tretë më të lartë pasi Komiteti i Përbashkët Monitorues i Ministrisë konfirmoi se pajtueshmëria e OPEC-ut dhe aleatëve të saj me marrëveshjen për të frenuar prodhimin u rrit në nivelin më të lartë ndonjëherë, duke rritur pritjet për ribalancimin e tregut brenda këtij viti.

Në përgjigje të raporteve që OPEC dhe prodhuesit e saj partnerë mund të ndërmarrin hapa të tjerë për të rritur çmimet e naftës së papërpunuar më lartë, përcjell Telegrafi.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump shkruajti në Twitter duke deklaruar se çmimet më të larta nuk ishin të pranueshme.

Aktualisht një barrel naftë e papërpunuar tregtohet me 67.99 dollarë, ndërsa nafta Brent tregtohet me 73.76 dollarë. /Telegrafi/