LAJMI I FUNDIT:

Civilë të vrarë nga granatimet ruse në Zhytmoyr, bombardohet spitali i maternitetit

Civilë të vrarë nga granatimet ruse në Zhytmoyr, bombardohet spitali i maternitetit

Autoritetet ukrainase kanë njoftuar se granatimet ruse të kryera gjatë mbrëmjes së kaluar, ia morën jetën dy civilëve në qytetin Zhytomyr, që gjendet 120 kilometra në perëndim të Kievit.

Reklama

Sulmet ajrore kishin për cak një bazë ajrore në qytet, por shumica prej raketave goditën ndërtesat kolektive dhe shtëpitë, transmeton Telegrafi.

Ministri i Brendshëm ukrainas ka njoftuar në Twitter, se të paktën dy persona janë vrarë dhe 16 tjerë janë plagosur.

Anton Gerashchenko, zyrtar i qeverisë ukrainase, më herët tha se llogarinë e tij në Telegram se numri i të vdekurve është më i madh.

“Deri më tani, katër persona kanë humbur jetën – përfshirë një fëmijë”, tha ai.

Sërish dëgjohen sirenat në Kiev që paralajmërojnë sulmet ajrore
Lexo po ashtu Sërish dëgjohen sirenat në Kiev që paralajmërojnë sulmet ajrore

Qeveria ukrainase në llogarinë e saj në Facebook ka shpërndarë një video që tregon pasojat e granatimeve.

Aty shihen ekipet e shpëtimit dhe zjarrfikësve që tentojnë të nxjerrin personat e ngujuar brenda objektit.

Madje ministri i Jashtëm njoftoi se njëra prej ndërtesave të bombarduara, ishte spitali i maternitetit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori