LAJMI I FUNDIT:

CIA dhe Mossad zhvillojnë bisedime në Katar – ndërsa zyrtarë të Hamasit takohen me shefin e inteligjencës egjiptiane

CIA dhe Mossad zhvillojnë bisedime në Katar – ndërsa zyrtarë të Hamasit takohen me shefin e inteligjencës egjiptiane

Shefat e CIA-s dhe Mossad-it u takuan me kryeministrin e Katarit në Doha për të diskutuar parametrat e një marrëveshjeje për lirimin e pengjeve dhe një pauzë në luftime, tha një burim i informuar për takimin për Reuters.

Takimi trepalësh mblodhi të tre palët së bashku në një tryezë në kohë reale për të përshpejtuar procesin, tha burimi, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Kjo ndodhi pasi ndërmjetësuesit e Katarit takuan zyrtarë nga zyra politike e Hamasit mbrëmë.


Katari, ku janë vendosur disa liderë politikë të Hamasit, ka udhëhequr përpjekjet për të ndërmjetësuar ndërmjet Hamasit dhe zyrtarëve izraelitë për lirimin e pengjeve.

Ndërkohë, zyrtarë të lartë të Hamasit takuan sot në Kajro kreun e Shërbimit Informativ të Përgjithshëm të Egjiptit, Abbas Kamel.

Delegacioni përfshinte udhëheqësin politik Ismail Haniyeh dhe ish-shefin Khaled Meshaal. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Biden pranon se komenti i “futjes në nishan” të Trumpit ishte gabim

Biden pranon se komenti i “futjes në nishan” të Trumpit ishte gabim

Amerika
Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Amerika
Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Amerika
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Ukrainasi me rroba civile arrin të shkatërrojë raketën ruse – e godet me MANPADS

Ukrainasi me rroba civile arrin të shkatërrojë raketën ruse – e godet me MANPADS

Evropa
FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

FBI thotë se tani ka qasje në telefonin e atentatorit të Donald Trumpit

Amerika
Kalo në kategori