LAJMI I FUNDIT:

Çfarë do të thotë nëse shfaqet një linjë e zezë në barkun e shtatzënës

Çfarë do të thotë nëse shfaqet një linjë e zezë në barkun e shtatzënës

Më të zakonshmet te këto gra i zbulojnë mjekët se kur zhduket

Reklama

Çfarë do të thotë vija e zezë “linea nigra” në stomakun e shtatzënës – çfarë e shkakton dhe kur zhduket.

“Linea nigra” është një linjë e errët vertikale që shfaqet në lëkurën e stomakut të një gruaje shtatzënë, dhe më shpesh quhet “vija e shtatzënisë”.

Ajo shtrihet nga kërthiza deri në organet gjenitale, por mund të shtrihet edhe në gjoks, transmeton Telegrafi.

A shfaqet te të gjitha shtatzënat “Linea nigra”?

Rreth 80% e shtatzënave do të kenë këtë linjë, por mund të jetë pak a shumë e dukshme në varësi të ngjyrës së lëkurës.

Shtatzënat me lëkurë më të errët kryesisht kanë këtë linjë më të theksuar, në krahasim me ato me lëkurë më të hapur. Kjo është për shkak se njerëzit me lëkurë të errët kanë më shumë pigmentim se ato me lëkurë të hapur.

GettyImages

Kur shfaqet “linea nigra” gjatë shtatzënisë?

Ndodh kur hormonet tuaja rriten gjatë shtatzënisë. Në shumicën e shtatzënave, linja errësohet aq mjaftueshëm sa mund të duket në tremujorin e dytë (rreth 20 javë). Para se të errësohet, vija quhet “linea alba” ose “vijë e bardhë”.

Linea nigra, a e parashikon gjininë e bebes?
Lexo po ashtu Linea nigra, a e parashikon gjininë e bebes?

Çfarë e shkakton dhe kur ajo zhduket?

Kjo linjë formohet kur nën ndikimin e estrogjenit, melanina prodhohet më shumë në trupin e një gruaje shtatzënë, kështu që thithat dhe rajoni gjenital bëhen më të errëta. Kjo linjë zhduket me kalimin e kohës pas lindjes.

Ekziston edhe një legjendë që thotë se “linea nigra” shërben që i porsalinduri të gjejë rrugën drejt gjirit të nënës për të ushqyer me gji.

Kjo linjë nuk shoqërohet me asnjë gjendje mjekësore gjatë shtatzënisë. Është një pjesë krejtësisht normale e shtatzënisë dhe nuk mund ta shmangni pamjen e saj. Nëse nuk ju pëlqen si ju duket stomaku me këtë linjë, mos u shqetësoni, sepse do të zhduket pas lindjes.

Nëse nuk largohet pas disa muajsh pas lindjes, konsultohuni me mjekun dhe dermatologun për të ndërmarrë hapa sipas këshillave të ekspertëve. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Katër sekretet që mund t’i mbani fshehtë nga partneri pa e shkatërruar lidhjen!

Katër sekretet që mund t’i mbani fshehtë nga partneri pa e shkatërruar lidhjen!

Në çift
Femrat të cilat kanë inde të dendura në gjoks kanë rrezik dukshëm më të madh që të sëmuren nga kanceri i gjirit

Femrat të cilat kanë inde të dendura në gjoks kanë rrezik dukshëm më të madh që të sëmuren nga kanceri i gjirit

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Java e 12-të e shtatzënisë: Fundi i tremujorit të parë po afron, është koha për të përgatitur gardërobën tuaj të lehonisë

Java e 12-të e shtatzënisë: Fundi i tremujorit të parë po afron, është koha për të përgatitur gardërobën tuaj të lehonisë

Shtatzëna
Eva Longoria tërhoqi vëmendje me ndryshimin e saj në Javën e Modës në Paris

Eva Longoria tërhoqi vëmendje me ndryshimin e saj në Javën e Modës në Paris

Flokë dhe stil
Ende nuk ka konkurrencë: Naomi është me të vërtetë mbretëresha e pasarelës

Ende nuk ka konkurrencë: Naomi është me të vërtetë mbretëresha e pasarelës

Femra
Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Dy fustane elegante për zonjat mbi 50 vjeç: Modele që janë një zgjedhje e shkëlqyer për veshjen e ditës dhe të mbrëmjes

Moda
Kalo në kategori