LAJMI I FUNDIT:

Çfarë niveli i sheqerit në gjak konsiderohet normal: Mjekët paralajmërojnë se vlerat nuk janë të njëjta nëse jeni 30 dhe 65 vjeç!

Çfarë niveli i sheqerit në gjak konsiderohet normal: Mjekët paralajmërojnë se vlerat nuk janë të njëjta nëse jeni 30 dhe 65 vjeç!

Cili duhet të jetë niveli “normal” i sheqerit në gjak te njerëzit më të vjetër se 60 vjeç? Dhe ata që janë rreth 30 vjeç?

Mjekët thonë se nuk është e njëjta gjë, transmeton Telegrafi.

Vlerat prej 3.3-5.5 mmol/L konsiderohen “normale” nëse i përkisni grup-moshës 14-60 vjeç.

Te fëmijët, treguesit janë disi më të ulët, ndërsa te të moshuarit – më të lartë.

Për mosha të ndryshme, vlerat janë si më poshtë:

▪ për të sapolindurit – 2.8-4.4;
▪ për fëmijët më të vegjël se 14 vjeç – 3.3-5.6;
▪ për personat 14-60 vjeç – 3.3-5.5;
▪ te të moshuarit (60-90 vjeç) – 4.6-6.4;
▪ te njerëz shumë të moshuar (më të vjetër se 90 vjet) – 4.2-6.7 mmol/l.

Pavarësisht nëse kanë një sëmundje kronike, glukoza në gjak duhet të jetë brenda kufijve normalë, ndoshta paksa e ngritur nëse personi ka ngrënë sheqer, thonë mjekët.

Reklama

Një nga treguesit e gjendjes paradiabetike është sheqeri në tremujor, i cili përcaktohet gjithashtu me analizë e gjakut.

Nëse vlerat e tij nuk janë brenda kufijve normalë, duhet të konsultoheni me një endokrinolog dhe të bëni analizat e nevojshme. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Keni herpes në buzë: Çfarë po ndodh në organizmin tuaj?

Keni herpes në buzë: Çfarë po ndodh në organizmin tuaj?

Shëndetësi
Çka duhet të dini për kaloritë?

Çka duhet të dini për kaloritë?

Nutricion
Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Shëndetësi
Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Shëndetësi Lajme
Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Shëndetësi
Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru

Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru

Shëndetësi
Kalo në kategori