Nëse më parë nuk ju interesonte afati i kremit me faktor mbrojtës, tani patjetër do ta ndryshoni atë shprehi

Mbase keni menduar se nuk është asgjë e tmerrshme nëse përdorni një krem të skaduar gjatë banjës së diellit, e keni gabim.

Reklama

Ekspertët paralajmërojnë se kjo nuk është fare e vërtetë, transmeton Telegrafi.

“Nuk rekomandohet përdorimi i kremrave të skaduar kundër diellit. Është e rëndësishme të mbani në mend se nëse përdorni mjaftueshëm krem kundër diellit dhe përsëritni aplikimin sipas këshillave, nuk ka gjasa që në fund të verës t’ju mbetet një sasi e konsiderueshme kremi kundër diellit”, thotë dermatologia Marisa Garshick.

Reklama

Megjithatë, nëse përdorni një krem të skaduar, do të digjeni më lehtë, sepse kimikatet aktive që mbrojnë nga dielli dekompozohen me kalimin e kohës.

Reklama

“Djegiet nga dielli më pas çojnë në dëmtim të lëkurës dhe rrisin rrezikun e zhvillimit të kancerit”, thotë dermatologia Angie Seelal.

Prandaj kremi kundër diellit i skaduar nuk ofron asnjë mbrojtje dhe kështu ju dëmtoni lëkurën dhe rrisni mundësinë e shfaqjes së djegieve. Administrata e Ushqimit dhe Barnave pretendon se kremrat kundër diellit mbeten efektive për tre vjet.

Pse duhet të përdorim krem kundër diellit edhe kur jemi shtëpi? Pse duhet të përdorim krem kundër diellit edhe kur jemi shtëpi?

“Edhe pse bllokuesit fizikë në SPF-të minerale mund të zgjasin më shumë se ato kimike, data e skadencës merr parasysh edhe përbërës të tjerë që gjenden në kremrat kundër diellit, kështu që si SPF-të kimikë ashtu edhe ato minerale priren të ndjekin të njëjtat udhëzime në lidhje me një afat”, shpjegon dermatologia Garshick dhe shton :

Reklama

“Për të ruajtur jetëgjatësinë optimale të kremit tuaj kundër diellit, mbajeni në temperaturën e dhomës dhe mbajeni larg diellit”, shpjegon ajo. /Telegrafi/

Reklama