LAJMI I FUNDIT:

Çfarë mund të thotë nëse zgjoheni mes orës 3 dhe 5 të mëngjesit?

Çfarë mund të thotë nëse zgjoheni mes orës 3 dhe 5 të mëngjesit?
shutterstock
Reklama

Atëherë energjia e një organi është në kulmin e tij, pagjumësia thotë diçka

Mjekësia tradicionale kineze shpjegon pse zgjoheni disa herë gjatë natës në kohë të caktuar.


Në mjekësinë tradicionale kineze, çdo organ i trupit ka një orë ose një pjesë të caktuar të ditës kur energjia e tij është në kulmin më të lartë.

Çdo pjesë e trupit shoqërohet gjithashtu me emocione të caktuara. Për shembull, nëse zgjoheni midis orës 1 dhe 3 të mëngjesit, mjekësia kineze thotë se kjo mund të nënkuptojë se mëlçia juaj është e mbingarkuar, transmeton Telegrafi.

Mëlçia është përgjegjëse për detoksifikimin e trupit tonë dhe përpunimin e emocioneve tona çdo natë. Ndoshta një ditë më parë keni ngrënë diçka të pashëndetshme që nuk i përshtatet trupit tuaj, keni pirë shumë alkool dhe/ose keni zemërim të pazgjidhur ose nivele të larta stresi dhe tensioni.

Sipas mjekësisë tradicionale kineze, midis orës 3 dhe 5 të mëngjesit është koha për mushkëritë dhe koha kur trupi ka ende nevojë për të fjetur.

A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem
Lexo po ashtu A zgjoheni në mes të natës dhe më pas nuk arrini të flini përsëri? Ja si të shpëtoni nga ky problem

Nëse zgjoheni mes orës 3 dhe 5 të mëngjesit, mund të jetë rezultat i një çekuilibri në mushkëri, veçanërisht në frymëmarrje. Ndërprerja e gjumit tuaj gjatë kësaj kohe do të thotë se diçka po ndërhyn në aftësinë tuaj për të marrë frymë thellë dhe siç duhet. Çekuilibri mund të shfaqet edhe si frymëmarrje, kollë, astmë. Kjo, natyrisht, lidhet me faktorë emocionalë, siç është ndoshta pikëllimi i përballjes me një humbje.

Nëse zgjoheni në këtë kohë, rekomandohen ushtrime relaksimi – për shembull, ushtrime të frymëmarrjes. Ne duhet ta mbajmë trupin të ngrohtë për të ndihmuar mushkëritë ta mbushin atë me oksigjen.

Është gjithashtu e rëndësishme t’i besoni dikujt për ndjenjat tuaja dhe të mendoni se si të merrni mbështetje emocionale. /Telegrafi/