LAJMI I FUNDIT:

Çfarë janë rrezet ultravjollcë

Çfarë janë rrezet ultravjollcë

Rrezatimin e padukshëm infra të kuq të diellit që shkakton nxirjen e lëkurës e quajmë rrezatim ultravjollcë (UV).


Rrezet UVA depërtojnë në shtresa të thella të lëkurës dhe e errësojnë melaninën ekzistuese duke shkaktuar nxirrje të lëkurës, e cila largohet relativisht shpejtë.

Reklama

Rrezet UVB nxisin formimin e melaninës së re dhe i japin errësim afatgjatë tenit duke shkaktuar trashje të lëkurës, e cila më tutje krijon mbrojtje natyrore nga dielli.

Nëse teprohet rrezitja me UVA- shkaktohen fshika, skuqje, lëkurë të rrudhur dhe të thatë, ndërsa nëse teprohet rrezitja me UVB- shkaktohen djegie dhe pigmentim.

Indeksi UV nënkupton prognozën ditore të rrezikut të pritur gjatë ekspozimit ndaj rrezeve të diellit dhe tregon shkallën e kujdesit që doemos duhet të merret parasysh para rrezitjes (0 nënkupton rrezik minimal, ndërsa 10 është rrezik shumë i lartë). /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Arsyeja e çuditshme pse duhet të vendosni letër alumini pas ruterit të internetit

Bëje vet
Njerëzit pretendojnë se ‘metoda skandinave e gjumit’ i shpëton martesat dhe marrëdhëniet e tyre: Nuk ka më zënka në shtrat

Njerëzit pretendojnë se ‘metoda skandinave e gjumit’ i shpëton martesat dhe marrëdhëniet e tyre: Nuk ka më zënka në shtrat

Lifestyle
Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Ja ku ndodhet shtëpia më e shtrenjtë në botë! Ka jetuar në të mbreti, e vjetër 190 vjet, kurse tani pronar është një ukrainas me ndikim

Shtëpi të bukura
A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

A e dini pse ora e mësimit në shkollë zgjat 45 minuta?

Stil
Muzika mund të jetë alternativë ndaj medikamenteve në reduktimin e ankthit

Muzika mund të jetë alternativë ndaj medikamenteve në reduktimin e ankthit

Lifestyle
Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Vendet më të mira për rritjen e fëmijëve

Lifestyle
Kalo në kategori