LAJMI I FUNDIT:

Çdo tre minuta një fëmijë abuzohet seksualisht në Francë

Çdo tre minuta një fëmijë abuzohet seksualisht në Francë

Shefja e shërbimit të ri të policisë franceze kushtuar luftës kundër dhunës ndaj të miturve, Gabrielle Hazan, bëri të ditur se çdo vit në vend abuzohen seksualisht 160 mijë fëmijë.

Kjo do të thotë se çdo tre minuta një fëmijë është viktimë e dhunës seksuale, raporton euronews.

“Çdo ditë ne marrim 700 raportime me përmbajtje kriminale për fëmijët, të cilat shpërndahen në internet në Francë”, tha ajo.

Ajo shtoi se statistikat tregojnë se çdo ditë rreth 440 fëmijë dhe adoleshentë janë viktima të dhunës seksuale.

Megjithatë, autoritetet përfundimisht e kthyen vëmendjen e tyre vetëm në rreth pesëdhjetë raste.

“Ne të gjithë duhet të luajmë një rol në parandalimin dhe zbulimin e kësaj dhune”, përfundoi ajo. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Kalo në kategori