Shpresat e Liverpoolit për ta mbrojtur titullin e Ligës Premier janë goditur nga lëndimi i Virgil van Dijk, i cili pritet të mungojë në pjesën më të madhe të sezonit.

Qendërmbrojtësi i Redsave u lëndua në derbin lokal ndaj Evertonit (2-2) në Goodison Park dhe tashmë është konfirmuar se e ka lënduar ligamentin kryqëzues të përparmë (ACL), ashtu që do t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjike dhe do të mungojë disa muaj.

Mungesa e tij është humbje e madhe si për skuadrën e Jurgen Klopp, ashtu edhe për Holandën, ndërkohë që Jamie Carragher konsideron se tashmë nuk ka favorit për titullin e Ligës Premier.

(Foto: Instagram/virgilvandijk)

“Mendoj se pyetja më e madhe që parashtrohet tash është se a mund ta fitojë Liverpooli titullin pa Van Dijkun?”, ka thënë ai për Sky Sports.

E konfirmon Liverpooli: Van Dijk ka lënduar ligamentet e gjurit – do t’i nënshtrohet operacionit E konfirmon Liverpooli: Van Dijk ka lënduar ligamentet e gjurit – do t’i nënshtrohet operacionit

“Secila skuadër që synon titullin ka tre ose katër lojtarë për të cilët beson se mund t’ia sjellin titullin, dhe nëse një prej tyre mungon, pavarësisht sa i mirë është trajneri, pa marrë parasysh sa e ke të madh ekipin, nuk mund t’i mbulosh, ata janë të jashtëzakonshëm”.

“Prandaj, mendoj se (mungesa e Van Dijk) e lë shumë të hapur garën për titull. Në fillim të sezonit mendoja se Liverpooli ishte skuadra që duhej mposhtur, ndërsa mungesa e Van Dijk për thuajse gjithë sezonin, mendoj se do të jetë gjithçka e hapur”, ka deklaruar ish-futbollisti i Liverpoolit. /Telegrafi/

(Foto: Instagram/virgilvandijk)