Modelja dhe aktorja e famshme angleze, Cara Delevingne, është një libër i hapur kur është puna për të rrëfyer detaje për jetën e saj.

Modelja 27-vjeçare së fundmi ka folur për ‘Variety’ dhe ka treguar se ajo identifikohet si panseksuale.

“Unë gjithmonë do të qëndroj, mendoj, panseksuale”, tha Delevingne, duke iu referuar asaj që tërhiqet nga të gjithë identitetet gjinore. “Sidoqoftë dikush e përcakton veten, pavarësisht nëse është ata ose ai, ajo unë bie në dashuri me personin – dhe kjo është. Unë jam e tërhequr nga personi”.

Cara Delevingne (Foto: Gotham/FilmMagic/Guliver)

“Gjithmonë jam ndjerë keq për këdo që kam qenë ndonjëherë në një lidhje”, tha ylli i “Carnaval Row”. “Është shumë e vështirë të ruash normalitetin në të. Unë mendoj se është arsyeja pse kam prirjen ta mbaj jetën time private shumë më shumë tani, sepse ajo gjë publike mund të shkatërrojë shumë gjëra”.

Ndërsa nuk ishte gjithmonë rasti, Delevingne tha se ajo do të ishte krenare që ishte e hapur në lidhje me seksualitetin e saj këto ditë.

“Krenaria për mua është një ndjenjë për diçka që nuk e kam pasur kurrë si fëmijë”, zbuloi ajo. “Një ndjenjë krenarie është si ndjenja e përkatësisë, një familje jashtë familjes suaj, një vend ku nuk keni nevojë të kërkoni falje ose ndjeheni të turpëruar. Unë mendoj se kurrë nuk jam ndier sikur i përkasja ndokujt si fëmijë. Ose gjithmonë jam ndjerë sikur të mos përkas në trupin tim. Ndihesha kaq e humbur ”, ka thënë mes shumë gjërash Cara.

Cara Delevingne (Foto: Getty Images/Guliver)

Por, çfarë është panseksualiteti?

Panseksualiteti (ose omniseksualiteti) është tërheqja seksuale, romantike apo emocionale, pavarësisht seksit, orientimit seksual apo identitetit gjinor. Pra, panseksual është një njeri që tërhiqet nga kushdo dhe seksi apo gjinia nuk janë faktor përcaktues në tërheqjen e tyre romantike apo seksuale ndaj të tjerëve.

Panseksualiteti ndryshon nga biseksualiteti, pasi njerëzit panseksualë janë të hapur ndaj marrëdhënieve me transeksualët apo me njerëz që nuk janë përcaktuar nëse janë femra apo meshkuj. /Telegrafi/