Deontay Wilder dhe Tyson Fury thuhet se do të duhet të përballen me njëri-tjetrin për herë të tretë deri më 15 shtator të këtij viti pasi një çështje arbitrazhi e vendosur në favor të amerikanit.

Tifozët britanikë të boksit kanë mbetur të shkatërruar nga lajmi se lufta e propozuar e Fury kundër Anthony Joshuas, e planifikuar fillimisht për 14 gusht, tani duket se do të anulohet, pasi gjykatësi Daniel Weinstein vendosi që Fury së pari të takohet me Wilder për herë të tretë.

Por, sipas ESPN periudha e trilogjisë duhet të zhvillohet përpara mesit të shtatorit.

Pamje të reja nga stërvitjet e Deontay Wilderit – amerikani shfaq goditje të frikshme në seancën intensive Pamje të reja nga stërvitjet e Deontay Wilderit – amerikani shfaq goditje të frikshme në seancën intensive

Fury mori një fitore historike kur ndaloi Wilder në Las Vegas në shkurt të vitit 2020.

Kjo erdhi 14 muaj pasi dyshja kishte tërhequr në mënyrë të diskutueshme në një luftë, shumë menduan se The Gypsy King meritonte të fitonte.

Dështon meçi historik mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt Dështon meçi historik mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt

Por, Wilder tani do të ketë shansin për të rifituar titullin e tij WBC.

Kjo vjen si diçka tronditëse kur Fury poston vetëm një video në rrjetet sociale gjatë fundjavës që tregon se një luftë me Joshuan ishte afër.

Lëvizja tjetër e Joshuas është tani e paqartë me një luftë të mundshme kundër Oleksandr Usyk përsëri në plane. /Telegrafi/