LAJMI I FUNDIT:

Amerikani ia kthen librin e huazuar bibliotekës 96 vjet pas datës së caktuar: Asnjëherë nuk është vonë

Amerikani ia kthen librin e huazuar bibliotekës 96 vjet pas datës së caktuar: Asnjëherë nuk është vonë

Më mirë vonë se kurrë. Një burrë nga Kalifornia ktheu librin në bibliotekë një shekull pas datës së caktuar.

Reklama

Jim Perry dërgoi në fillim të këtij muaji kopjen e dëmtuar të vitit 1892 të librit, “A Family History of the United States” në Bibliotekën Publike të Shën Helenas, afërsisht 30 kilometra në perëndim të Santa Rosas.

“Ky është një libër i vjetër që ka qenë në familjen tonë për pesë breza”, tha Perry, duke supozuar se biblioteka do të ishte e interesuar ta mbante një relike të historisë, raporton nypost.

Rezulton se libri i historianit, Benson Lossing ka të ngjarë të jetë pjesë e koleksionit origjinal të Bibliotekës së Shën Helenit dhe mund të ketë qenë pjesë e inventarit në një vend tjetër të mëparshëm – në ndërtesën Carnegie, e cila u ndërtua në vitin 1908.

Libri shkollor – i cili i paraprin filmit, aeroplanëve dhe autostradave – ishte kontrolluar nga dikush në familjen e gruas së Perryt në vitin 1927, zbuloi biblioteka.

Pasi bëri disa gërmime, Perry mendoi se ndoshta ishte huazuar nga gjyshi i gruas së tij, John McCormick.

“Kjo është më e vjetra që kam parë ndonjëherë, padyshim”, tha Chris Kreiden, drejtori i bibliotekës. “Dua të them se ne kemi pasur gjëra [të kontrolluara] për dy ose tre vjet, ndoshta pesë, por kurrë diçka kaq të gjatë”, pohoi ai.

Për fat të mirë të Perryt, Biblioteka Publike e Shën Helenit hoqi në vitin 2019 vendimin për ndëshkimin e personave që nuk kthejnë me kohë librat e huazuar – që do të thotë se ai nuk do t’i detyrohet të paguajë dënimin prej 1700 dollarësh që e trashëgoi nga gjyshi i tij. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

“Figdet Spinner”, gruaja që e shpiku këtë lodër nuk e fitoi as edhe një cent

Interesante
Tufa e deleve futet në serën e kanabisit, “ia avullojnë” grekut 100 kilogramë nga kjo bimë

Tufa e deleve futet në serën e kanabisit, “ia avullojnë” grekut 100 kilogramë nga kjo bimë

Fun
Pamjet dramatike të shpëtimit të peshkaqenit në Florida

Pamjet dramatike të shpëtimit të peshkaqenit në Florida

Fun
U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

U bë gati ta përshëndeste dhe t’ia shtrëngojë dorën, Biden largohet nga foltorja – presidenti brazilian mbetet i habitur

Fun
Ndryshon gjininë mundësi legjendar i WWE, transformimi lë gojëhapur fansat

Ndryshon gjininë mundësi legjendar i WWE, transformimi lë gojëhapur fansat

Fun
Gjendet një strukturë prej druri gjysmë milion vjeçare në Zambi

Gjendet një strukturë prej druri gjysmë milion vjeçare në Zambi

Interesante
Kalo në kategori