LAJMI I FUNDIT:

Brazili përgatit një revolucion pas zhgënjimit në Kupën e Botës “Katar 2022”

Brazili përgatit një revolucion pas zhgënjimit në Kupën e Botës “Katar 2022”

Përfaqësuesja e Brazilit nuk arriti t’i përmbushte pritjet pasi favoritët e Kupës së Botës “Katar 2022” u eliminuan nga turneu pasi humbën me penallti ndaj Kroacisë në çerekfinale.

Reklama

Hera e fundit që Selecao arriti deri te trofeu ishte në vitin 2002, kur ata mundën Gjermaninë në finale për të fituar Kupën e tyre të pestë të Botës.

Pas turneut të tyre të fundit zhgënjyes, priten disa ndryshime për sa i përket stafit të trajnerëve dhe skuadrës.

Kush do të jetë zëvendësuesi i Tites?

Siç u njoftua në një intervistë në shkurt, Tite nuk do të qëndrojë në ekip.

Megjithatë, në nëntor, nënkryetari i Federatës Braziliane të Futbollit (CBF) Francisco Novelletto theksoi se ai do të përpiqet të bindë Tite të qëndrojë i vendosur në rast se Brazili fiton Kupën e Botës.

Synimi i Tites është të marrë një vit pushimi. Në gjashtë vitet e tij në Selecao, ai regjistroi 61 fitore, 13 barazime dhe shtatë humbje në 81 ndeshje, në të cilat Brazili shënoi 174 gola dhe pranoi 30.

Trajneri i Brazilit u kritikua ashpër pasi Brazili dështoi të fitonte turneun, me djalin e tij Matheus dhe ndihmësin e tij Cleber Xavier që gjithashtu pritej të largoheshin.

Abel Fereira (Palmeiras), Fernando Diniz (Fluminense), Mano Menezes (Internacional) dhe Dorival Junior (i lirë) janë emëruar si pasardhës të tij të mundshëm.

Ednaldo Rodrigues në pritje të vendimit

Presidenti i ri i CBF, Ednaldo Rodrigues tani pritet të marrë vendime të mëdha. Ai po mendon të sjellë Andres Sanchez, i cili mund të zëvendësojë Juninho Paulistan si koordinator të ekipit. Rodrigues do të vendosë gjithashtu për pasardhësin e Tite.

“Do ta diskutojmë pas Kupës së Botës, por nuk kemi paragjykime për kombësinë”, tha ai në një ngjarje.

Dy kërkesat për trajnerin e ardhshëm janë të jetë kompetent dhe i etur për të ndërmarrë një projekt afatgjatë.

Ndryshon zhveshtorja e Brazilit

Lojtarët e rinj si Eder Militao, Lucas Paqueta, Vinicius Jr dhe Richarlison pritet ta marrin barrën kryesore të ekipit, ndërsa Casemiro pritet të vazhdoj pasi është ende 30 vjeç.

Megjithatë, e ardhmja e legjendave të Brazilit si Thiago Silva dhe Dani Alves mbetet e pasigurt.

I pari pranoi se nuk do të jetë i disponueshëm për Kupën e Botës së vitit 2026, por nuk përjashtoi mundësinë e paraqitjes në Kupën e Amerikës.

Ndërkohë, Dani Alves nuk e ka bërë të qartë nëse planifikon të tërhiqet së shpejti.

“E ardhmja ime tani? Të vuaj”, ka thënë Alves pas eliminimit.

Brazili është i shqetësuar sepse Neymar gjithashtu raportohet se po mendon të largohet.

“Nëse them se është fundi, do të nxitoja, por as nuk garantoj asgjë”, tha ylli i Paris Saint-Germain.

Prandaj, mund të jetë një skuadër braziliane shumë ndryshe që shkon në Kupën e Botës të vitit 2026 që pritet të zhvillohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanada dhe Meksikë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Al Khelaifi i kundërpërgjigjet Messit: Me gjithë respektin, por ne jemi një klub francez

Al Khelaifi i kundërpërgjigjet Messit: Me gjithë respektin, por ne jemi një klub francez

Ligue 1
Shënoi dhe asistoi në rikthimin spektakolar të Barçës, por Cancelo me kritika të ashpra ndaj vetës: Kam bërë ndeshje të keqe

Shënoi dhe asistoi në rikthimin spektakolar të Barçës, por Cancelo me kritika të ashpra ndaj vetës: Kam bërë ndeshje të keqe

La Liga
Bayerni planifikon shkarkimin e Tuchel, identifikon zëvendësuesin e tij

Bayerni planifikon shkarkimin e Tuchel, identifikon zëvendësuesin e tij

La Liga
Marcus Rashford bën aksident me makinën e tij, kjo është gjendja e tij

Marcus Rashford bën aksident me makinën e tij, kjo është gjendja e tij

Premier League
Tifozët ofenduan gruan e Jamie Vardyt - ai shënon dhe shkon feston para tyre

Tifozët ofenduan gruan e Jamie Vardyt - ai shënon dhe shkon feston para tyre

Ligat tjera
Bruno Fernandes hoqi dorë nga çmimi si ‘Lojtar i ndeshjes’ – ai ia dhuroi Evansit që kishte paraqitjen e 200-të me Man Utd

Bruno Fernandes hoqi dorë nga çmimi si ‘Lojtar i ndeshjes’ – ai ia dhuroi Evansit që kishte paraqitjen e 200-të me Man Utd

Premier League
Kalo në kategori