LAJMI I FUNDIT:

Bordi i ushqimeve cakton çmimet e produkteve të shportës në Shqipëri

Bordi i ushqimeve cakton çmimet e produkteve të shportës në Shqipëri

Bordi për çmimet e ushqimeve ka caktuar çmimet e disa prej produkteve të shportës në Shqipëri.

Reklama

Kështu sipas vendimit të bordit orizi do të kushtojë 104 lekë [0.85 euro] për kilogram, sheqeri 123 lekë [1 euro] për kg, vaji i lulediellit 321 lekë [2.6 euro] për litër dhe mielli 90.5 lekë [0.7 euro] për kg.

Ky vendim është i detyrueshëm për të gjitha subjektet që tregtojnë me shumicë dhe pakicë këto produkte, raporton Euronews Albania.

Ibrahimaj: Rritja e çmimeve në Shqipëri do të vazhdoj edhe vitin tjetër, inflacioni parashikohet në 4.5 për qind në 2022
Lexo po ashtu Ibrahimaj: Rritja e çmimeve në Shqipëri do të vazhdoj edhe vitin tjetër, inflacioni parashikohet në 4.5 për qind në 2022

Një ditë më parë ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj lajmëroi se qeveria ka vendosur të kontrollojë tregjet e produkteve ushqimore përmes bordit, për të ndalur thellimin e krizës tek konsumatorët familjarë.

“Inflacioni i ushqimeve do të jetë një dukuri që do të zgjasë më shumë se harku kohor i këtij viti. Kjo është një nga arsyet kryesore për ngritjen e këtij bordi”, tha Ibrahimaj.

Bordi i ushqimeve do të rregullojë çdo javë çmimet për miellin, orizin sheqerin dhe vajin. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Rama në BBC: SHBA dhe BE kanë të drejtë, Kurti jo

Lajme
Kurti: Me Escobarin dhe Lajçakun do të flasim për mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të parakohshme në veri

Kurti: Me Escobarin dhe Lajçakun do të flasim për mundësinë e organizimit të zgjedhjeve të parakohshme në veri

Lajme
Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Ekipi i RTV 21 ndiqet nga një person i armatosur në Leposaviq

Lajme

"1000 vjet në dy minuta, historia mes Kosovës dhe Serbisë" - shikohet rreth dy milionë herë në Twitter, reagon gazetarja e CNN

Politikë
“Burra”, Edi Rama publikon foton e Ali Ahmetit me babanë e Hashim Thaçit

“Burra”, Edi Rama publikon foton e Ali Ahmetit me babanë e Hashim Thaçit

Lajme
Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Fried: Ngjarjet e fundit në veri i kanë rrënjët në Serbi, Qeveria e Kosovës gaboi

Ish-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Fried: Ngjarjet e fundit në veri i kanë rrënjët në Serbi, Qeveria e Kosovës gaboi

Lajme
Kalo në kategori