LAJMI I FUNDIT:

Ibrahimaj: Rritja e çmimeve në Shqipëri do të vazhdoj edhe vitin tjetër, inflacioni parashikohet në 4.5 për qind në 2022

Ibrahimaj: Rritja e çmimeve në Shqipëri do të vazhdoj edhe vitin tjetër, inflacioni parashikohet në 4.5 për qind në 2022

Ministrja shqiptare e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj tha sot se rritja e çmimeve për produktet ushqimore dhe pijet joalkoolike do të vazhdojnë edhe pas 2022.

Reklama

Në një konferencën për shtyp të publikuar në rrjetet sociale, Ibrahimaj deklaroi se përveç bordeve për kontrollin e çmimit të karburanteve, të produkteve ushqimore, si miell, sheqer, oriz dhe vajin e lulediellit, do të ngrihet edhe bordi për çmimin e inputeve bujqësore.

Ibrahimaj theksoi se sipas skenarëve më pesimiste do të shikohet mundësia që ata që konsumojnë më tepër të paguajnë më shumë taksa.

“Për sa i përket treguesve për 2 muajt e parë të vitit të ardhurat janë rritur 26 për qind krahasuar me janar-shkurt 2021 apo 18.1 miliardë lekë [147 milionë euro] më shumë. Çmimet e rritura kanë pasur kontribut me 1.9 miliardë lekë [15.4 milionë euro] për të ardhurat”, ka shtuar Ibrahimaj.

Kriza e çmimeve, Sejko: Ekonomia shqiptare do të përballet me kosto shtesë për familjet, bizneset
Lexo po ashtu Kriza e çmimeve, Sejko: Ekonomia shqiptare do të përballet me kosto shtesë për familjet, bizneset

Sipas ministres, inflacioni në muajin shkurt prej 3.9 për qind është më i ulëti se vendet e rajonit. Ajo ka shtuar se shtetet e rajonit janë ndikuar më tepër nga kriza e ofertës që vitin e kaluar, ndërsa kërkesa ka qenë më e lartë.

“Në Shqipëri çmimet e energjisë kanë qenë më të kontrolluara, për këtë arsye inflacioni ishte më i ulëti në rajon. Shifra më shqetësuese ka qenë inflacioni 6.9 për qind e shkurtit për çmimet e produkteve ushqimore dhe pijeve joalkoolike. Në muajit në vijim të pësojë rritje, dhe për këtë korrigjuar”, ka thënë Ibrahimaj.

Rritja ekonomike do të jetë 3.2 për qind nga 3.5 për qind e parashikuar dhe inflacioni vjetor do të shkojë 4.5 për qind, Ibrahimaj shtoi.

“Kemi shkurtuar 9.8 miliardë lekë [79.6 milionë euro] investimet publike dhe kemi shkurtuar shpenzimet operacionale për të mundësuar financimin e paketës të rezistencës sociale. Nga ana tjetër ka 20 miliardë lekë [162.5 milionë euro] alokim nga buxheti i shtetit për të mbajtur të pandryshuar çmimin e energjisë elektrike për konsumatorët dhe biznesin e vogël”, tha Ibrahimaj. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Liburn Aliu i quan të pavërteta lajmet se KFOR-i ia ka ndaluar ta takojë kryetarin e Leposaviqit

Liburn Aliu i quan të pavërteta lajmet se KFOR-i ia ka ndaluar ta takojë kryetarin e Leposaviqit

Lajme
Sot mbahet Parada e Krenarisë

Sot mbahet Parada e Krenarisë

Lajme
Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë, Lutfiu: Arrestimi i drejtorit të Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, skenar i presionit ndaj shqiptarëve

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë, Lutfiu: Arrestimi i drejtorit të Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc, skenar i presionit ndaj shqiptarëve

Lugina
Aktivistët serbë të Kosovës: Vuçiq s’i lejoi serbët të dalin në zgjedhje

Aktivistët serbë të Kosovës: Vuçiq s’i lejoi serbët të dalin në zgjedhje

Lajme
Deri më 18 qershor mot me shi dhe rrezik që në disa zona të ketë breshër

Deri më 18 qershor mot me shi dhe rrezik që në disa zona të ketë breshër

Lajme
Rama u përgjigjet atyre që po e kritikojnë për draft-Statutin e Asociacionit

Rama u përgjigjet atyre që po e kritikojnë për draft-Statutin e Asociacionit

Lajme
Kalo në kategori