LAJMI I FUNDIT:

​Blinken: SHBA do të kontribuojë për rindërtimin e Gazës

​Blinken: SHBA do të kontribuojë për rindërtimin e Gazës

Shtetet e Bashkuara do të japin “kontribute të rëndësishme” për të rindërtuar Gazën dhe rihapur konsullatën e saj në Jerusalem pas konfliktit të fundit midis Izraelit dhe Hamasit, tha sekretari i Shtetit amerikan Antony Blinken në ditën e parë të vizitës së tij të parë zyrtare në rajon.

Reklama

Blinken, duke folur së bashku me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu në Jerusalem, tha se SHBA do të “punojë për të siguruar që Hamasi të mos përfitojë” nga ndihma.

Takimi i Blinken me Netanyahu dhe zyrtarë të tjerë të lartë izraelitë shënoi ndalesën e parë në një udhëtim në Lindjen e Mesme.

Vizita e tij vjen në prag të dhunës më të rëndë në vite midis Izraelit dhe Hamasit. Sulmet izraelite gjatë konfliktit të fundit vranë të paktën 248 palestinezë, përfshirë 66 fëmijë, sipas zyrtarëve shëndetësorë të Hamasit. Të paktën 12 njerëz në Izrael, përfshirë dy fëmijë, u vranë nga zjarri i militantëve palestinezë nga Gaza, sipas ushtrisë së Izraelit dhe shërbimit të urgjencës, transmeton CNN.

Izraeli dhe Hamasi ranë dakord për një armëpushim të premten, pas 11 ditësh konflikti.

Duke folur të martën, Blinken tha se ai dhe Netanyahu kishin një diskutim të hollësishëm në lidhje me nevojat e sigurisë së Izraelit, duke përfshirë edhe furnizimin me sistemin e mbrojtjes ajrore të Kupolës së Hekurt me përgjues të raketave.

Blinken gjithashtu foli për të drejtën e izraelitëve dhe palestinezëve, të cilët ai tha se “njësoj meritojnë të jetojnë të sigurt dhe të sigurt, për të gëzuar masa të barabarta të lirisë, mundësisë dhe demokracisë, për t’u trajtuar me dinjitet”, por ai nuk përmendi në mënyrë specifike zgjidhjen e dy shteteve ose të sugjerojë se negociatat gjithëpërfshirëse të paqes ishin afër.

Blinken gjithashtu u takua me presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas në Ramallah, pas të cilit njoftoi se administrata e Biden do të rihapë konsullatën amerikane në Jerusalem dhe do të sigurojë 5.5 milion dollarë ndihmë të menjëhershme në Gaza dhe ndihmë shtesë të re për popullin palestinez.

Blinken tha se hapja e konsullatës, e cila u mbyll gjatë administratës Trump dhe shërben si posti kryesor diplomatik për marrëdhëniet SHBA-Palestinë, është një mënyrë e rëndësishme për SHBA “të angazhohen dhe të sigurojnë mbështetje për popullin palestinez”.

SHBA po punon me OKB, bashkësinë ndërkombëtare, Autoritetin Palestinez dhe qeverinë izraelite për të ndihmuar në përpjekjet e rimëkëmbjes dhe ndihmës në Gaza. Blinken tha se këto përpjekje janë “urgjente” dhe se SHBA do të punojë me partnerët për t’u siguruar që Hamasi nuk përfiton nga këto përpjekje rindërtimi.

Përveç ndihmës së menjëhershme nga katastrofa, administrata e Biden po siguron 75 milionë dollarë në zhvillim dhe ndihmë ekonomike për palestinezët këtë vit dhe 32 milionë dollarë për apelin humanitar urgjent të UNRWA.

Administrata Trump mbylli ndihmën ekonomike për Autoritetin Palestinez dhe UNRWA dhe administrata e Biden tashmë janë zotuar të rifillojnë atë mbështetje.

Blinken gjithashtu tha se SHBA mirëpret mbajtjen e armëpushimit, por tha se kjo “nuk mjafton”.

Ai tha se raundi i fundit i dhunës ishte simptomatik i një “grupi më të madh çështjesh që duhet të adresojmë nëse do të parandalojmë shfaqjen e saj.”