LAJMI I FUNDIT:

Partnerët e koalicionit e braktisin Mario Draghin

Partnerët e koalicionit e braktisin Mario Draghin

Mario Draghi ka konfirmuar sonte dorëheqjen nga posti i kryeministrit dhe tashmë do të pasojë shpërbërja e dhomave të Kuvendit.

Reklama

Për Qeverinë votuan 95 senatorë, kundër 33 – dhe pjesa tjetër, nga gjithsej 321 anëtarë të Senatit, ose nuk votuan ose nuk ishin në sallë. Disa prej tyre qëndruan në sallën e kuvendit vetëm për të mos humbur kuorumin. Kështu u zhvillua mbledhja e XVIII-të e parlamentit italian.

Të mërkurën në mëngjes, në një fjalim të qetë, por të mprehtë, Draghi kërkoi ribashkimin e paktit kombëtar që e solli në Pallatin Chigi.

Ai dha dorëheqje pesë ditë më parë për shkak se një nga grupet në koalicionin qeveritar – 5 yje – refuzoi të konfirmonte besimin për Qeverinë. Sergio Mattarella, presidenti i Republikës së Italisë, refuzoi dorëheqjen dhe e ktheu Draghin, fillimisht në Senat, dhe më pas në Dhomën e Përfaqësuesve për të kërkuar votëbesimin, raporton bbc.

Sonte nuk ishin vetëm “5 Yjet” që refuzuan të votojnë, por edhe e gjithë “qendra e djathtë e qeverisë”, përkatësisht liberalët e Silvio Berlusconit, Forza Italia dhe Lidhja sovraniste e drejtuar nga Matteo Salvini.

Draghi nuk i mbetet asnjë zgjidhje tjetër veçse të shkon në zyret e presidentit në Quirinal dhe t’i konfirmojë dorëheqjen Mattarellas. Këtij të fundit nuk i mbetet gjë tjetër veçse të shpërndajë dhomat parlamentare në ditët në vijim. Zgjedhjet duhet të mbahen brenda të paktën 50 dhe më së shumti 70 ditë pas kësaj.

Qeveria e koalicionit të unitetit kombëtar të Draghit, e cila përfshin partitë e së djathtës, të majtës, qendrës dhe Lëvizjes populiste “5 Yjet”, u formua në shkurt për të ndihmuar Italinë të rimëkëmbet nga pandemia e coronavirusit.

Kryebashkiakët e qyteteve italiane, mjekë, farmacistë dhe personel tjetër mjekësor ditët e fundit i kanë bërë thirrje Mario Draghit që të qëndrojë në postin e kryeministrit dhe të mos konfirmojë vendimin për të dhënë dorëheqje para Senatit, gjë që e refuzoi presidenti italian, Sergio Mattarella. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Droni vëzhgues filmon momentin kur artileria ukrainase shkatërron makinerinë luftarake të rusëve në Bakhmut

Evropa
Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Protestat në Beograd, analistja amerikane: Egoja e Vuçiqit s'po mund ta pranojë që miliona serbë nuk mund ta durojnë atë

Serbia
Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Kreu i Wagner-it: Ushtria ruse u përpoq të hidhte në erë luftëtarët e mi

Evropa
Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Zelensky: Jemi gati për kundërofensivë

Evropa
Çfarë dimë për sulmet brenda territorit të Rusisë?

Çfarë dimë për sulmet brenda territorit të Rusisë?

Evropa
Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Shoferi i kamionit humb kontrollin, futet në kahjen e kundërt – godet dhjetëra vetura në Shën Petersburg

Evropa
Kalo në kategori