LAJMI I FUNDIT:

Bie çmimi i naftës në tregun ndërkombëtar

Bie çmimi i naftës në tregun ndërkombëtar

Çmimet e naftës ranë nën 76 dollarë ditën e sotme pasi investitorët ishin të shqetësuar pas ngadalësimit të kërkesës kineze dhe një rënie në eksportet amerikane që mund të reflektohen në rritjen e dobët ekonomike dhe konsumin e karburantit.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pas mesditës ishte 1.59 dollarë më i ulët se në mbylljen e tregtisë së djeshme dhe arriti në 75.61 dollarë. Pothuajse me të njëjtën shumë, fuçia u bë më e lirë në tregun amerikan, ku u tregtua me 70,65 dollarë.

Fokusi i tregut është njoftimi i Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatëve të saj se do të ulin ofertën me 2.2 milionë fuçi të tjera në ditë në tremujorin e parë. Kur të përfshihen fuçitë saudite dhe ruse tashmë të përjashtuara nga tregu, do të ulet me vetëm 700 mijë fuçi në ditë.

Zyrtarët sauditë dhe rusë përmendën këtë javë se mund të reduktojnë furnizimin edhe pas marsit, por edhe të vendosin edhe më pak fuçi në treg.

“Vendimi për të shkurtuar më tej prodhimin nga janari nuk e stimuloi tregun, as mesazhet e reja, në dukje të koordinuara nga Arabia Saudite dhe Rusia se do të tregtojnë më pak fuçi edhe pas tremujorit të 1 të 2024 ose do të thellojnë shkurtimet, nëse është e nevojshme”, tha Tamas Varga nga PVM.

Arabia Saudite uli çmimin e saj zyrtar të shitjes për tregun aziatik në janar për herë të parë në shtatë muaj, gjë që mund të jetë një shenjë se kërkesa po lëkundet, spekulon Varga.

Moody’s sinjalizoi të martën se mund të ulë bonot e qeverisë A1 të Kinës, duke ndryshuar perspektivën nga e qëndrueshme në negative. Të enjten, Kina do të nxjerrë të dhëna paraprake mbi tregtinë e nëntorit, duke përfshirë të dhënat për importet e naftës së papërpunuar. Analistët vlerësuan se ritmi i përpunimit në rafineritë kineze u dobësua në muajin e parafundit të vitit.

Tregtarët ishin gjithashtu të shqetësuar për rënien e eksporteve amerikane në tetor dhe për deficitin tregtar më të madh, pasi mund të ngadalësojë rritjen e ekonomisë amerikane në tremujorin e katërt. OPEC raportoi veçmas se një fuçi e shportës së naftës të anëtarëve të tij u rrit me 32 cent në 80.01 dollarë të martën. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Kurti: Buxheti i komunave këtë vit është për 40 për qind më i lartë se para tri viteve

Kurti: Buxheti i komunave këtë vit është për 40 për qind më i lartë se para tri viteve

Ekonomi
Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

Më pak se 24 orë nga samiti më i madh madh i BNj në Kosovë “PowerToHR”

powertohr
Hyjnë në grevë 250 punëtorë të UP-së, shkak pagat e ulëta

Hyjnë në grevë 250 punëtorë të UP-së, shkak pagat e ulëta

Ekonomi
Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Zgjidhe problemin e prishjeve për 3 euro në muaj me Hausmeister

Hausmeister
30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

30% më shumë kilometra në Petrol Company nuk janë teori e thatë, por rezultate të prekshme dhe kjo me çmime më të lira në treg

Petrol Company
Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Rrëfimi i punëtorëve që erdhën nga Bangladeshi: Jeta në Kosovë është shumë e mirë

Ekonomi
Kalo në kategori