Çmimet BET, të cilat festojnë arritjet e njerëzve me ngjyrë në muzikë, kulturë dhe sport, u prezantuan të dielën (26 qershor).

Lizzo e nisi shfaqjen, të drejtuar nga Taraji P. Henson, me një performancë të shkëlqyer të hitit të saj të fundit, “About Damn Time”.

Disa nga prezantuesit, interpretuesit dhe fituesit bënë thirrje për veprim pas vendimit të Gjykatës së Lartë të SHBA-së e cila hoqi të drejtën ligjore për abort të premten (24 qershor), duke arritur në përfundimin se e drejta kushtetuese për një abort, e mbështetur për gati 50 vjet, nuk është më e vlefshme.

Foto: Getty Images

Megjithatë, ka pasur edhe momente gëzimi. Brandy bëri një performancë surprizë me Jack Harlow, dhe Mariah Carey goditi disa nota mbresëlënëse të larta në një performancë surprizë me Latto.

Sean “Diddy” Combs mori një çmim për arritje jetësore. Ai u festua nga një mori kolegësh artistësh dhe ish-bashkëpunëtorësh si Mary J. Blige dhe Kanye West.

Foto: Getty Images

Will Smith, i cili ngjalli polemika në Academy Awards duke goditur me shuplakë Chris Rock në skenë pak para se të fitonte “Oscar”-in për aktorin më të mirë, fitoi çmimin BET gjithashtu për aktorin më të mirë të dielën.

Më poshtë lista e plotë e fituesve

Artistja më e mirë femër R&B/Pop

Jazmine Sullivan

Artisti më i mirë mashkull R&B/Pop

The Weeknd

Grupi më i mirë

Silk Sonic (Bruno Mars dhe Anderson .Paak)

Bashkëpunimi më i mirë

Wizkid feat. Justin Bieber & Tems – “Essence”

Artistja më e mirë në zhanrin hip-hop

Megan Thee Stallion

Artisti më i mirë në zhanrin hip-hop

Kendrick Lamar

Video e Vitit

Slik Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – “Smokin Out The Window”

Regjia më e mirë e një videoklipi

Anderson .Paak aka Drejtor .Paak

Artisti i ri më i mirë

Latto

Albumi i Vitit

Silk Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – “An Evening with Silk Sonic”

Dr. Bobby Jones Best Gospel / Inspirational Award

Lil Baby X Kirk Franklin – “We Win”

Artistja BET më e mirë

Mary J. Blige – “Good Morning Gorgeous

Akti më i mirë ndërkombëtar

Tems (Nigeri)

Filmi më i mirë

“King Richard”

Aktori më i mirë

Will Smith – “King Richard”

Aktorja më e mirë

Zendaya – “Euphoria” / “Spider-Man: No Way Home”

Çmimi i Yjeve të Rinj

Marsai Martin

Sportistja e Vitit

Naomi Osaka

Sportisti i Vitit

Stephen Curry

/Telegrafi/