LAJMI I FUNDIT:

Besimi: Jemi në negociata me një bankë shtetërore amerikane për financimin e projektit të “Bechtel and Enka”

Besimi: Jemi në negociata me një bankë shtetërore amerikane për financimin e projektit të “Bechtel and Enka”

Ministri i Financave, Fatmir Besimi sonte për “Telma” tha se qeveria është në bisedime me një agjenci qeveritare amerikane që do të ndihmonte në financimin e ndërtimit të autostradave të Korridorit 8 dhe 10d nga kontraktori “Bechtel dhe Enka”.

Reklama

Sipas Ministrit, edhe për këtë do të duhet të kalojnë në Kuvend vendime të veçanta ligjore. Aktualisht po zhvillohen negociata me disa huadhënës të cilët do të ndihmonin në realizimin e këtij projekti, financimi i të cilit aktualisht varet vetëm nga buxheti i shtetit.

“Jemi në komunikim me bankën EXIM (eksport-import), e cila është një bankë shtetërore nga SHBA-të, si dhe me bankën shtetërore të Britanisë së Madhe, ndërsa jemi duke biseduar edhe me një konsorcium tjetër për ta financuar.

Nga aspekti i shpenzimeve shtetërore do të shohim se është më optimale”, theksoi Besimi./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Trupat e sulmuesve të vrarë në Banjskë nuk iu dorëzohen familjarëve pa përfunduar edhe identifikimet shkencore

Trupat e sulmuesve të vrarë në Banjskë nuk iu dorëzohen familjarëve pa përfunduar edhe identifikimet shkencore

Lajme
Vuçiq e pranoi se Radoiçiq ishte në grupin terrorist që vrau rreshterin e Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit

Vuçiq e pranoi se Radoiçiq ishte në grupin terrorist që vrau rreshterin e Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit

Lajme
Eksperti serb i sigurisë: Ishte e pamundur të organizohej aksioni në Banjskë pa dijeninë e Radoiçiqit

Eksperti serb i sigurisë: Ishte e pamundur të organizohej aksioni në Banjskë pa dijeninë e Radoiçiqit

Lajme
SHBA: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

SHBA: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Lajme
Kurti: Këto armë janë bërë nga prodhuesit shtetëror serbë - pra është e përfshirë edhe qeveria e Vuçiqit

Kurti: Këto armë janë bërë nga prodhuesit shtetëror serbë - pra është e përfshirë edhe qeveria e Vuçiqit

Lajme
Vendet e QUINT-it në OSBE me deklaratë përbashkët për sulmin në veri: Autorët duhet të sillen para drejtësisë

Vendet e QUINT-it në OSBE me deklaratë përbashkët për sulmin në veri: Autorët duhet të sillen para drejtësisë

Lajme
Kalo në kategori