LAJMI I FUNDIT:

Berlusconi ka ‘ringjallur’ miqësinë e tij me Putinin – një regjistrim audio zbulon detaje rreth ‘letrave të ëmbla dhe dhuratave’ mes tyre

Berlusconi ka ‘ringjallur’ miqësinë e tij me Putinin – një regjistrim audio zbulon detaje rreth ‘letrave të ëmbla dhe dhuratave’ mes tyre

Një polemikë ka shpërthyer në Itali rreth një regjistrimi të zbuluar në të cilin ish-kryeministri dhe senatori i sapo zgjedhur Silvio Berlusconi pretendon se ka “rindezur” lidhjet me presidentin rus Vladimir Putin.

Reklama

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, audio thuhet se është marrë nga një takim në të cilin Berlusconi po fliste me parlamentarët e rinj të partisë së tij.

Ish-kryeministri kontrovers – i quajtur ‘il Cavaliere’ – aktualisht drejton partinë Forza Italia, e cila është pjesë e koalicionit të krahut të djathtë të udhëhequr nga Giorgia Meloni që doli fitues në zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme të vendit në 25 shtator.

“Ministrat rusë kanë thënë në disa raste se ne jemi në luftë me ta sepse po ofrojmë armë dhe fonde për Ukrainën”, thuhet se tha Berlusconi.

“Unë personalisht nuk mund të jap mendimin tim, sepse nëse i thuhet shtypit do të jetë një fatkeqësi, por jam shumë, shumë, shumë i shqetësuar. Unë i ‘rindeza’ paksa marrëdhëniet me presidentin Putin. E njihja si një person paqësor dhe të arsyeshëm”.

Regjistrimi audio më tej sugjeron se Putini – pushtimi i të cilit në Ukrainë dhe historia e të drejtave të njeriut e ka bërë atë një të pabesë mes liderëve evropianë – i ka dhuruar Berlusconit 20 shishe vodka për ditëlindjen e tij të 86-të më 29 shtator, së bashku me një “letër shumë të ëmbël”, të cilës ky i fundit ia ktheu duke i dërguar verë Lambrusco.

Berlusconi shtoi se Putin e konsideronte atë “të parin nga pesë miqtë e tij të vërtetë”.

Ekipi i Berlusconit i ka mohuar akuzat. Megjithatë, të dy liderët janë parë në një miqësi të përhapur gjerësisht, prej dekadash, me shkëmbime të ndryshme dhuratash.

Për shembull, në ditëlindjen e 65-të të Putinit në vitin 2017, ish-kryeministri italian i dërgoi Presidentit rus një mbulesë që përshkruan dy liderët duke shtrënguar duart.

Gjithashtu, shton Euronews, kohët e fundit, Berlusconi dha një intervistë televizive – ditë përpara zgjedhjeve të shtatorit – ku ai pretendoi se Putin ishte “shtyrë” për të pushtuar Ukrainën dhe donte të zëvendësonte presidentin Volodymyr Zelensky me “njerëz të mirë”.

Dhe regjistrimi i ri, i publikuar nga agjencia e lajmeve La Presse të hënën, ka tronditur bllokun e krahut të djathtë, i cili aktualisht është në proces të formimit të qeverisë.

Giorgia Meloni, e cila do të bëhet kryeministrja e re dhe e parë femër e Italisë, ka mbajtur një qëndrim pro NATO-s dhe fuqishëm kundër Putinit. Pas regjistrimit të zbuluar, ajo ka pohuar se qëndrimi i Italisë ndaj Rusisë nuk do të ndryshojë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Analisti ushtarak gjerman: Sulmet në Krime janë katastrofike për Rusinë

Analisti ushtarak gjerman: Sulmet në Krime janë katastrofike për Rusinë

Evropa
Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Serbia
Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Evropa
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Erdogan kushtëzon SHBA-në: Do të miratojmë kandidaturën e Suedisë në NATO nëse na shitni F-16

Erdogan kushtëzon SHBA-në: Do të miratojmë kandidaturën e Suedisë në NATO nëse na shitni F-16

Turqia
Kalo në kategori