LAJMI I FUNDIT:

Berlusconi dhe Galliani shkruajnë historinë – Monza inkuadrohet në Serie A

Berlusconi dhe Galliani shkruajnë historinë – Monza inkuadrohet në Serie A

Monza shkruan një kapitull të jashtëzakonshëm të historisë së saj 110-vjeçare, pasi për herë të parë ia ka dalë të ngjitet në elitën e futbollit Italian.

Reklama

Skuadra e themeluar më 1912-ën ka milituar gjithmonë në liga të ulëta italiane, duke arritur maksimumi deri në Serinë B, megjithatë mbrëmjen e sotme ka marrë biletën e parë në histori, për të garuar në Serinë A.

Nëpërmjet një rrugëtimi të vështirë të Play Off-it, Monza ia doli të mposhtë Pisën në dy ndeshjet finale dhe të sigurojë ngjitjen në elitë.

Të gjitha lajmet nga Monza
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga Monza

Ndeshja e parë përfundoi me rezultatin 2-1 për Monzën, që kohën e rregullt e humbi 3-2 në Pisa dhe sfida iu drejtua shtesës.

Megjithatë aty skuadra e drejtuar nga Giovanni Stroppa shënoi dy herë, duke vulosur ngjitjen në elitën e futbollit Italian, në harkun e katër viteve kur klubin e mori në zotërim dyshja e suksesit te Milani, Berlusconi-Galliani.

Të dy vendosën të investojnë te Monza të 2018-ën, duke e marrë skuadrën nga nivele të ulëta dhe duke ngjitur shkallët një nga një, teksa pas tentativës së dështuar sezonin e kaluar, kompletuan rrugëtimin e tyre mbrëmjen e sotme. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Liga e Kampionëve
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Boateng zbulon pyetjen e çuditshme që Messi ia kishte bërë rreth Ronaldos, teksa portugezi luante në Serie A

Boateng zbulon pyetjen e çuditshme që Messi ia kishte bërë rreth Ronaldos, teksa portugezi luante në Serie A

Ndërkombëtare
“Ai është një faktor pasigurie” - Lottar Matthaus me kritika për mbrojtësin e Bayernit

“Ai është një faktor pasigurie” - Lottar Matthaus me kritika për mbrojtësin e Bayernit

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Kimmich ia huqi keq në konferencë për media para ndeshjes së Bayernit me Copenhagen

Kimmich ia huqi keq në konferencë për media para ndeshjes së Bayernit me Copenhagen

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori