Mjeku dhe profesori Niko Beqarovski nga Klinika e Toksikologjisë në emisionin “24 analiza” në TV 24 tha se pasojat që len coronavirusi janë katastrofale.

Ai shpreson që këtë verë pandemia të shuhet.

“Nuk është vetëm te shërimi i virusit, pasoja që i le janë katastrofale. Momentalisht në shtet dominon virusi i barkut, klinikat janë të mbushura me atë patologji. Situata është e qetë, por virusi nuk është zhdukur”, tha Beqarovski.

Ai shtoi se në pah dalin pacientët të cilët janë prekur nga pandemia dhe kanë nevojë për pjek dhe kjo është sindromi pas coronavirusit.

Ndryshe në Maqedoni sot u regjistruan 18 raste të reja dhe vetëm një vdekje, ndërsa në gjashtë komuna tashmë nuk ka asnjë të infektuar me këtë virus./Telegrafi