Evertoni e ka konfirmuar angazhimin e Rafael Benitezit në postin e trajnerit.

Reklama

Strategu spanjoll ka nënshkruar marrëveshje trevjeçare me klubin, ku do ta nisë punën më 5 korrik.

“Rafa na ka lënë përshtypje të madhe me njohuritë e tij dhe përvojën, por mbi të gjitha, me pasionin dhe urinë që ka shprehur për klubin”, ka deklaruar aksionari kryesor i Evertonit, Farhad Moshiri.

Në karrierën e tij si trajner, Benitez ka fituar shtatë tituj të mëdhenj, duke përfshirë La Ligan, Kupën e Italisë, Kupën FA, Ligën e Evropës dhe Ligën e Kampionëve – gjatë qëndrimeve të tij në Spanjë, Angli dhe Itali.

Reklama

Ai ka qenë trajner i rivalit lokal të Evertonit, Liverpool, gjatë viteve 2004-2010. /Telegrafi/