Propolisi ka një efekt të provuar në një numër sëmundjesh të lëkurës, duke ndihmuar njerëzit që vuajnë nga dermatiti, kallot dhe ekzema

Propolisi quhet me të drejtë një “antibiotik natyral”, është një artikull perfekt që ushqen dhe shëron trupin e njeriut.

Në të njëjtën kohë, lehtëson dhimbjen gjatë lëndimeve të ndryshme të lëkurës dhe ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve, transmeton Telegrafi.

Propolisi konsiderohet se shëron infeksionet stafilokoke dhe sëmundjet e kërpudhave (thonjtë). Është jashtëzakonisht efektiv për ulcerat, djegiet dhe pickimet.

Si të bëni pomadë?

Vendosni 80-90 gramë vazelinë në një enë me smalt ose qeramike, të cilën mund ta blini në farmaci.

Ngroheni në avull në mënyrë që uji të vlojë pak. Kur vazelina shkrihet, shtoni gradualisht 10-20 g propolis të bluar.

Tundeni për 10-15 minuta derisa përbërësit të bashkohen. Kulloni përmes një filtri garze në një kavanoz, mbylleni menjëherë dhe lëreni të ftohet.

Kallot – Lyeni me një shtresë të trashë pomade propolisi dhe fiksojeni me flaster. Lëreni të qëndrojë gjatë natës.

Sëmundjet kërpudhore të lëkurës – Vendosni vaj propolisi në zonën e sëmurë disa herë në ditë.

Djegiet – Njomni garzën në vaj të propolisit, vendoseni sipër djegies.

Psoriaza – Merrni 15 pika propolisi tri herë në ditë. Në të njëjtën kohë, lyejeni zonën e sëmurë me vaj propolisi.

Hemorroidet – Pomadën e propolisit përdoreni sipërfaqësisht, ndërsa brenda – pikat e propolisit.

Aknet, ulcerat, dermatiti, ekzema – Lubrifikoni zonat e prekura disa herë në ditë me pomadë propolisi.

Këshillë: Ky informacion nuk zëvendëson këshillat e mjekut ose ofruesit të kujdesit shëndetësor dhe nuk marrim përgjegjësi për ndërveprimet ose efektet negative.

/Telegrafi/