LAJMI I FUNDIT:

Bëhet publike një pjesë nga dhënia e dëshmisë së dëshmitarit të pestë në gjykimin Thaçi dhe të tjerët

Bëhet publike një pjesë nga dhënia e dëshmisë së dëshmitarit të pestë në gjykimin Thaçi dhe të tjerët

Pas dhënies së urdhrit të trupit gjykues që palët të tentojnë të garantojnë publicitet më të madh në procesin gjyqësor të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit, është bërë publike një pjesë nga dëshmia e dëshmitarit të pestë në këtë gjykim (me kodin 3165).

Me rastin hapjes së seancës publike, dëshmitari u përgjigj se kishte qenë 150 metra larg kur kishte parë për herë të parë disa burra me armë zjarri dhe më së afërti kishte qenë diku 3-4 metra.

Ai tha se me t’i parë ata kishte vazhduar nga një rrugë tjetër për të ju dalë përpara pasi që sipas tij, ata kishin pasur në makinë të afërmit e tij.

I njëjti i përshkroi këta burra të veshur me uniforma të zeza me maska të zeza në fytyrë duke thënë se kishin pasur emblemën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së).

Për shkak të mbarimit të orarit të punës, dëshmia e tij u ndërpre për të vazhduar në seancën e nesërme.

Më pas, mbrojtësi i Veselit Ben Emmeson kërkoi që trupi gjykues të nxjerr një urdhër me gojë për pozicionin e prokurorisë lidhur me listën e fakteve të gjykuara.

‘‘A mund të bëj një kërkesë me gojë për një urdhër. Prokuroria të rishikoj argumentin që ka dorëzuar sa u takon fakteve të gjykuara dhe të bëj me dije për të cilat fakte të gjykuara kërkon të mbështetet, që të jemi edhe ne në pozitë të ju përgjigjemi, sepse çka ndodhi me dëshmitarin e fundit na detyron ne që të kërkojmë sqarim, të kuptojmë çfarë pozicioni ka prokuroria sa i takon të gjithë listës së fakteve të gjykuara. Nuk mund të vazhdojmë kështu, që prokuroria ta ndryshoj pozicionin e vetë si i leverdisë’’, tha ai.

Tutje, avokati Ben Emmeson tha që prokuroria të rishikon më së paku ato fakte të gjykuara që lidhen me dy personat në fjalë, dy viktimat të cilat kanë dhe emrin dhe të ju thonë cili është qëndrimi i tyre aktual sepse sipas tij është e paqartë pozicioni i tyre dhe duhet të merret një vendim nga trup gjykues sepse ai tha se qëndrimi që kanë paraqitur fillimisht është i ndryshëm nga qëndrimi që po paraqesin aktualisht.

Lidhur me këtë, kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Charles Smith tha se do të dalin me një vendim.

Lidhur me dy prova materiale të propozuara nga mbrojtja e Veselit, është pranuar vetëm njëra nga to dhe atë faqja e parë e provës materiale 226, që është kartela mjekësore dhe një fragment përkatës nga dokumenti gjyqësor i Sabit Gecit dhe të tjerët, i gjyqit të Sabit Gecit dhe të tjerët kurse prova materiale 227, deklarata e dëshmitarit te UNMIK-ut Shaban Krasniqi, nuk është pranuar.


Në trend Lajme

Më shumë
Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Një shtetase e huaj gjendet e vdekur në magjistralen Ferizaj – Prishtinë

Kronika e Zezë
Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Politikë
Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Deputeti i PDK-së i ashpër me Kurtin, Kastrati: Është komunist i rrezikshëm, ka lexuar literaturë antiamerikane

Politikë
Komandanti i Gardës së Iowa-s sheh nga afër kapacitetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Komandanti i Gardës së Iowa-s sheh nga afër kapacitetet e Forcës së Sigurisë së Kosovës

Siguri
​AKI ndihmoi në zbulimin e vendndodhjes së kosovarit të kërkuar për vrasjen në Norvegji

​AKI ndihmoi në zbulimin e vendndodhjes së kosovarit të kërkuar për vrasjen në Norvegji

Lajme
Hoxhaj: Edhe opozita ka përgjegjësi për veprimet e Kurtit

Hoxhaj: Edhe opozita ka përgjegjësi për veprimet e Kurtit

Politikë
Kalo në kategori