LAJMI I FUNDIT:

BDI mblidhet sot në Tetovë

BDI mblidhet sot në Tetovë

Sot, e shtunë, në ora 13:00 në selinë e BDI-së, në Tetovë është caktuar mbledhja e Kryesisë së partisë, me një pike në rend dite:

Reklama

Zhvillimet e brendshme në BDI.

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka filluar konsultimet brendapartiake për shkarkimin e anëtareve te “Grupit të Zjarrit” nga organet e partisë.

Gjate ditës së enjte, Ahmeti ka takuar anëtarët e Këshillit Mbikëqyrës, por pa prezencën e Musa Xhaferit i cili është edhe Kryetar i KM në BDI. Në këtë takim Ahmeti ka dëgjuar për shkeljet statutore që kanë bërë “të pakënaqurit” brenda partisë. Vet Ahmeti ka deklaruar se veprimet e anëtarëve të grupit kanë tejkaluar vijat e kuqe dhe se bëhet fjalë për veprime që shkelin statutin e partisë, bile ka përmendur se ose ata (duke aluduar për “Grupin e Zjarrit” të vazhdojnë të jenë pjesë e BDI-së ose ai vet (Ahmeti) të shkojë në shtëpi. Ahmeti gjithashtu ka përmendur se në rast se “Grupi i Zjarrit” kërkojnë falje publike, në atë rast do mendohet për veprimet e mëtutjeshme.

Nga “Grupi i Zjarrit” nuk komentojnë asgjë para mbledhjes se Kryesisë e caktuar për sot (e shtunë). Ata thonë se kanë marrëveshje me Kryetarin që mos të japin deklarata publike deri në mbajtjen e mbledhjes. Siç mëson TV21, gjatë ditës së djeshme (e premte) një nga anëtarët më të dalluar të Grupit të Zjarrit, ka takuar Kryetarin e BDI-së me ndërmjetësim të Bruno Cekës. Takimi nuk ka kaluar mirë për “zjarrin”. Ahmeti edhe në këtë takim i ka kërkuar bashkëpartiakut të tij nga GZ që të shqyrtojnë opsionin e kërkim faljes publike, por kjo është refuzuar.

Kreu i BDI-së gjithashtu ka takuar edhe bashkëpartiakë të tjerë për konsultime. /tv21

Në trend Lajme

Më shumë
Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Bugajski: Pajtohem me Kurtin, deklarata e Blinken ka qenë naive, SHBA-ja do të duhej të aplikonte masa ndaj Serbisë

Politikë
Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Tensionet në veri, ish-ambasadori amerikan në NATO: SHBA dhe BE të angazhohen në zmbrapsjen e përpjekjeve që rrezikojnë gërryerjen e sovranitetit të Kosovës

Lajme
Vuçiq thotë se Serbia i zbatoi të gjitha obligimet ndërkombëtare, Kosova asnjë

Vuçiq thotë se Serbia i zbatoi të gjitha obligimet ndërkombëtare, Kosova asnjë

Lajme
Pezullimi nga “Defender Europe ‘23”, çka humbi Kosova?

Pezullimi nga “Defender Europe ‘23”, çka humbi Kosova?

Lajme
Erdogan zhvillon bisedë telefonike me Kurtin dhe Vuçiqin, flasin për zhvillimet në veri të Kosovës

Erdogan zhvillon bisedë telefonike me Kurtin dhe Vuçiqin, flasin për zhvillimet në veri të Kosovës

Lajme
Kurti: U befasova nga vendimi i SHBA-së për sanksione, vendim i tepruar dhe i padrejtë

Kurti: U befasova nga vendimi i SHBA-së për sanksione, vendim i tepruar dhe i padrejtë

Politikë
Kalo në kategori