LAJMI I FUNDIT:

Banka Qendrore e Rusisë kufizon tërheqjen e parave në valutë të huaj

Banka Qendrore e Rusisë kufizon tërheqjen e parave në valutë të huaj

Banka Qendrore e Rusisë ka njoftuar se qytetarët me llogari në valutë të huaj nuk do të lejohen të tërheqin më shumë se 10 mijë dollarë deri më 9 shtator.

Sipas bankës, kjo është një seri e hapave për të ndihmuar akterët financiar të goditur nga sanksionet perëndimore.

Klientët në valutë të huaj do të vazhdojnë të paguhen në dollarë amerikanë.

Ditë parë, Forcat ruse kanë nisur sulmet në Ukrainë me urdhër të presidentit Vladimir Putin. Ai ka thënë se ka autorizuar “një operacion të posaçëm ushtarak”, për të eliminuar, sipas tij, kërcënimin serioz nga Ukraina.

Paraprakisht, ai i ka shpallur të pavarura ilegalisht dy rajone separatiste në lindje të Ukrainës. Në vitin 2014, Rusia ka aneksuar edhe Gadishullin ukrainas të Krimesë dhe ka nxitur lëvizjen separatiste në Ukrainën lindore. Perëndimi i ka dënuar ashpër veprimet e Rusisë, duke i cilësuar si shkelje të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës. /Telegrafi/

Reklama