E kush nuk e pëlqen bakllavanë! E lehtë, e shpejtë dhe e shijshme, çfarë mund të kërkosh më shumë nga një ëmbëlsirë?!

Përbërësit:

– 4 vezë,
– 2 filxhanë (nga 2 dcl) sheqer,
– 1 filxhan vaj,
– 1 filxhan qumësht,
– 1 filxhan griz,
– 1 filxhan miell të egër,
– 2 filxhanë arra të bluara

Për shtojcë:

– 05, l ujë,
– 2 filxhanë sheqer

Përgatitja:

Përzieni vezët me sheqer dhe shtoni përbërësit e tjerë.

Qitni në tepsi dhe piqni rreth gjysmë ore.

Ëmbëlsirës së nxehtë qitni shtojcën të cilën e keni bërë duke e zier ujin me sheqer derisa është shkrirë sheqeri.

Reklama

I qiten arrat e bluara ose sipas dëshirës e zbukuroni me arra të ndara përgjysmë, transmeton Telegrafi.

Reklama