LAJMI I FUNDIT:

Babë e bijë, Arianiti dhe Mrika Nikqi bëhen shqiptarët e parë që pushtojnë majën më të lartë të Antarktikut

Babë e bijë, Arianiti dhe Mrika Nikqi bëhen shqiptarët e parë që pushtojnë majën më të lartë të Antarktikut

Gjithnjë e më tepër shqiptarët po merren me sportin e alpinizmit.

Reklama

Një rast i tillë është edhe me Arianit Nikqin dhe të bijën, 17-vjeçaren Mrika Nikqi.

Kjo e fundit është shqiptarja e parë në botë së bashku me të atin që pushtoi majën më të lartë të kontinentit të shtatë, Antarktikut.

Në fakt, ekspedita shqiptare është ngjitur në majën Moun Vinson 4892 lmd, në motin e acartë e në të ftohtit ekstrem të kontinentit të akullt.

Natyrisht, nuk mungoi edhe ngritja e flamurit kombëtar shqiptar si dhe shtetëror të Kosovës.

“Ju jemi falënderues për përkrahjen dhe mbështetjen e vazhdueshme”, kanë falënderuar ekspedita të gjithë mbështetësit e tyre.

Mrika Nikqi, pejanja 16 vjeçare ngjitet në majën e malit Kilimanxharo
Lexo po ashtu Mrika Nikqi, pejanja 16 vjeçare ngjitet në majën e malit Kilimanxharo

Theksojmë Mrika së bashku me babanë e saj më 29 janar të këtij viti kanë arritur të ngjitën në majën më të lartë në Afrikë të quajtur Uhuru Peak e njohur edhe si maja e Kilimanxharos.

Ndryshe, dyshja do të vazhdojë në pushtimin e majave të tjera ndërkombëtare, për të cilat do t’ju mbajmë të informuar. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Caktohet përfundimisht se ku do të zhvillohet ndeshja Zvicër - Kosovë

Ndërkombëtare
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Po bën gabime skandaloze, Ten Hag thyen heshtjen dhe tregon se çfarë do të bëj me Onanan

Premier League
Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

La Liga
Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Premier League
I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

Premier League
Kalo në kategori