Një firmë sigurie e punësuar nga babai i Britney Spears monitoroi thirrjet telefonike dhe mesazhet e këngëtares pop gjatë konservatorit të sanksionuar nga gjykata nën të cilën ajo jetonte që nga viti 2008, sipas një dokumentari të New York Times publikuar të premten.

Në kontrollin e Britney Spears, Alex Vlasov, një ish -punonjës i Sigurisë në “Black Box “i cili punoi me ekipin e këngëtarit për gati nëntë vjet, tha se kompania kishte qasje në telefonin e Spears dhe instaloi një pajisje dëgjimi në dhomën e saj të gjumit, shkruan DailyMail.

Një avokat për Jamie Spears, i cili drejton kujdestarinë e vajzës së tij, nuk e mohoi mbikëqyrjen, por tha se ishte “brenda parametrave të autoritetit të dhënë atij nga gjykata”.

Foto: Everett

Sipas Vlasov, Black Box pasqyroi telefonin e këngëtares pop në një iPad duke hyrë në llogarinë e saj iCloud, që iu dha atyre akses në të gjithë aktivitetin e saj dhe çdo mesazh që ajo dërgoi, përfshirë mesazhet me tekst dhe email.

Ai u tha kineastëve se atij iu kërkua të kodonte disa nga bisedat me tekst të Spears në mënyrë që ato t’i dërgoheshin babait të saj, Jamie Spears, dhe një punonjësi të një firme të menaxhimit të biznesit që ai kishte punësuar.

Foto: Tim Stewart

Kur Vlasov vuri në dyshim monitorimin, ai tha se i ishte thënë se komunikimet e Spears ishin rishikuar “për sigurinë dhe mbrojtjen e saj” dhe se gjykata që mbikëqyrte kujdestarinë ishte “e vetëdijshme”, siç ishte avokati i saj në atë kohë.

Monitorimi përfshinte diskutime midis Spears dhe avokatit të saj, Sam Ingham, sipas Vlasov.

Foto: Alamy Stock

Sipas dokumentarit, regjistruesi audio “kapi mbi 180 orë audio, duke përfshirë ndërveprimet dhe bisedat e Britney me të dashurin e saj dhe fëmijët e saj”, të cilat Vlasov me sa duket i ka në dispozicion për të provuar shkallën e mbikëqyrjes që Spears ishte nën të.

Anëtari i sigurisë tutje pretendoi se babai i Spears ishte në komunikim të vazhdueshëm me ekipin që mbikëqyrte çdo veprim të saj.

Foto: Getty Images

Spears po lufton për t’i dhënë fund kujdestarisë së saj, të cilën babai i saj Jamie e krijoi në vitin 2008 për të mbikëqyrur punët e saj personale dhe afërsisht 60 milionë dollarë pasuri pasi ajo pësoi një çrregullim mendor.

Këngëtarja e hitit “Stronger” tha në qershor se kjo ishte abuziv dhe poshtërues për të.

Foto: AP

Kontrolli për Britney Spears u lansua të premten në mbrëmje në rrjetin kabllor FX dhe në Hulu.

Ai pason një dokumentar nga të njëjtët regjisorë, të quajtur “Framing Britney Spears”, i cili debutoi në shkurt dhe ndezi interes të ri për rastin e artistes. /Telegrafi/