Azet, emri i vërtetë i të cilit është Granit Musa, për vite me radhë solli projekte mjaft të suksesshme – megjithëse pas një periudhe të gjatë produktive, ai ka vendosur të bëjë një pushim për t’u përkushtuar më shumë te familja e tij.

Kjo u bë e ditur nga vet reperi, teksa ka ndarë një postim me një përshkrim të gjatë në gjuhën gjermane në rrjetin social, Instagram.

Reperi me prejardhje nga Podujeva po ashtu ka fshirë të gjitha postimet e tij në llogarinë zyrtare, Instagram, dhe momentalisht është vetëm një fotografi që shpjegon arsyen se përse po merr pushim nga muzika dhe rrjetet sociale.

Azet (Foto: Instagram)

Megjithatë, para se të distancohet për pak kohë, i njëjti ka sjellë një dhuratë për fansat e tij, një mini album të quajtur “MANGO”, i cili tashmë veç se ka nisur me publikimin e këngëve.

“15 vjet më parë, e takova Nash për herë të parë dhe filluam të krijonim muzikë së bashku, në bodrumin e tij. Pas një kohe erdhën vëllezërit e mi Zuna dhe Miami dhe që nga atëherë ne jetuam për muzikën. Unë jam tepër krenar për vëllezërit e mi të cilët ishin bashkë me mua deri tani. Miami, Zuna dhe Nash – një bandë, një familje!!! Vendosëm të sjellim diçka. Kjo është arsyeja pse unë do të publikoj një EP sonte, që do të jetë në dispozicion në të gjitha platformat por gjithashtu FALAS për ju”.

Të gjitha lajmet nga Azet Të gjitha lajmet nga Azet

“Nga dhjetori do të pushoj pak nga rrjetet sociale. Do të ketë edhe dy të reja këtë vit, por së pari do të pushoj pak. Patjetër që do të kthehem por nuk e di kur. Vitet e fundit kanë ndodhur shumë gjëra në familjen time, për të cilën tani duhet të kujdesem. Jo si një Azet por si një Granit”, ka shkruar ndër të tjerash Azet.

View this post on Instagram

Ich mach' das, was getan werden muss, für die Familie. Ich geb' ein'n Fick auf zehn Jahre Knast für die Familie. Mit diesen 2 Zeilen sind wir damals in Deutschland bekannt geworden und unser Ziel war es immer genau das auch der ganzen Welt mitzuteilen. Angefangen im Flüchtlingsheim habe ich vor 15 Jahren Nash kennen gelernt und wir haben angefangen zusammen Musik zu machen, in seinem Keller auf den größten Krisen überhaupt. Irgendwann kamen dann noch meine Brüder Zuna und Miami mit dazu und von da an haben wir für die Musik gelebt. Ich bin unglaublich Stolz auf meine Brüder, die bis jetzt mit mir diesen Weg gegangen sind. Miami, Zuna und Nash – eine Gang, eine Familie !!!! Wir haben uns dazu entschlossen etwas zurück zugeben. Deswegen werde ich heute Nacht eine EP releasen, die es auf allen Streaming Plattformen gibt, aber auch für euch UMSONST! Ja richtig UMSONST zum downloaden ab 23:59. Ich werde ab Dezember auf Social Media erstmal etwas Ruhe einkehren lassen. Es wird noch zwei krasse Aktionen dieses Jahr geben und danach mache ich erstmal eine kleine Pause. Ich werde sicher wieder kommen, aber wann weiß ich noch nicht. In den letzten Jahren ist viel in meiner Familie passiert, worum ich mich nun auch mal kümmern muss. Nicht als Azet, sondern als Granit! Egal ob auf Instagram oder auf der Tour – Ihr seid immer am Start und dafür sind wir sehr dankbar. Diese EP ist für euch. KMN ist die Gang und wird immer und jederzeit die Gang bleiben !!! Eine Familie !!!

A post shared by AZET (@kmn_azet) on Nov 5, 2019 at 10:11am PST

Kur jemi te albumi, reperi shqiptar ka publikuar gjashtë këngë të reja nga “MANGO EP”, – “Mango”, “Seele”, “So Wie Du”, “Lolo”, “Wo ich herkomm” dhe “Haze im Paper”, në versionin audio, të cilat janë të disponueshme në platformën YouTube.

Ylli shqiptar që ka bërë bujë në Gjermani, vazhdon të jetë shumë i kërkuar dhe një ndër artistët më të suksesshëm. /Telegrafi/