LAJMI I FUNDIT:

AUV: OBRM-PDUKM përhap panik, ushqimi është i sigurt për konsumim

AUV: OBRM-PDUKM përhap panik, ushqimi është i sigurt për konsumim

Perimet dhe frutat në vend janë të sigurta për t’u ngrënë dhe nuk ka prani të metaleve të rënda në to. Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) thotë se kontrollet bëhen rregullisht si për produktet e importuara ashtu edhe për ato vendase. Në përgjigje të akuzave të OBRM-PDUKM-së opozitare se perimet me metale janë hedhur në treg, drejtori i Agjencisë Nikollçe Babovski thotë se janë duke u menduar të ngrenë kallëzim penal për përhapjen e lajmeve të rreme.

Reklama

“Të gjitha këto rezultate për mbetjet e supozuara të metaleve apo praninë e metaleve të rënda janë të gjitha negative. Nuk e di se cili ka qenë qëllimi për të përhapur panik te qytetarët me rezultate negative. Duket se gjatë brifingut dikush e ka gënjyer dikë sepse po të shikoni do të shihni se dikush ka ngatërruar mikro dhe miligramë. Shembulli i fundit ka qenë fruta portokalli nga Egjipti që kanë dhënë rezultate pozitive për mbetje pesticidesh, ato nuk lejohen aspak të hynë në qarkullim në vend”, deklaroi Nikolçe Babovski, drejtor i AUV.

Cvetan Tripunoski i OBRM-PDUKM-së paralajmërimin e kallëzimit penal në rrjetet sociale e quajti mashtrim të opinionit.

“Ndërsa Babovski dhe të tjerët rreth tij duan ta mashtrojnë opinionin për praninë e zbuluar të mbetjeve të pesticideve në ushqimet me origjinë jo shtazore, është mirë që Babovski ta këshillojnë për gjetjet e analizave dhe mënyrën e paraqitjes së tyre. Kallëzimi penal flet vetëm për përpjekjen tuaj të dëshpëruar për të dalë nga ky mega skandal, por nuk do ja dilni!”, tha Cvetan Trupunoski, kryetar i Komisionit për Bujqësi nga radhët e OBRM-PDUKM-së.

Tripunoski ditë më parë akuzoi Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë dhe Ministrinë e Bujqësisë se me vetëdije kanë lëshuar në treg perime të cilat kanë pasur prani të metaleve të rënda si plumbi, arseniku dhe kadmiumi, të gjitha të dëmshme për shëndetin e njeriut./Alsat/

Në trend Lajme

Më shumë
“Jam në pozicion të vështirë për shkak të ekzekutimit të dobët të planit nga Radoiçiq” – ambasadori i Kosovës në SHBA ironizon me intervistën e Vuçiqit në CNN

“Jam në pozicion të vështirë për shkak të ekzekutimit të dobët të planit nga Radoiçiq” – ambasadori i Kosovës në SHBA ironizon me intervistën e Vuçiqit në CNN

Lajme
Shkodranja e martuar me një serb që jeton në Zveçan: Le të pajtohen Kurti e Vuçiqi

Shkodranja e martuar me një serb që jeton në Zveçan: Le të pajtohen Kurti e Vuçiqi

Lajme
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Kurti: Më 1 nëntor pritet të nis regjistrimi i popullsisë

Kurti: Më 1 nëntor pritet të nis regjistrimi i popullsisë

Lajme
Sindikata e Policisë dorëzon në Kuvend peticionin me 10 kërkesa, Musliu-Shoshi: Përkrahje me vepra, boll me fjalë

Sindikata e Policisë dorëzon në Kuvend peticionin me 10 kërkesa, Musliu-Shoshi: Përkrahje me vepra, boll me fjalë

Lajme
Tri vaksina të reja në kalendarin e vaksinimit

Tri vaksina të reja në kalendarin e vaksinimit

Shëndetësi
Kalo në kategori