LAJMI I FUNDIT:

Autoritetet në Gaza thonë se deri më tani janë vrarë 17,700 palestinezë

Autoritetet në Gaza thonë se deri më tani janë vrarë 17,700 palestinezë

Ministria e shëndetësisë e Gazës e udhëhequr nga Hamas pretendon se afër 18 mijë palestinezë janë vrarë që nga shpërthimi i luftës Izrael-Hamas pas sulmeve të 7 tetorit.

Sipas njoftimit të tyre, 17,700 persona kanë vdekur dhe 48,780 janë plagosur pas sulmeve ajrore izraelite dhe operacioneve tokësore të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit brenda enklavës, transmeton Telegrafi.

Aeroplani me pasagjerë zbarkon në Tel Aviv derisa Kupola e Hekurt rrëzon raketat e Hamasit
Lexo po ashtu Aeroplani me pasagjerë zbarkon në Tel Aviv derisa Kupola e Hekurt rrëzon raketat e Hamasit

Numrat nuk janë verifikuar dhe zyrtarët izraelitë kanë thënë vazhdimisht se besojnë se kjo shifër është shumë më e ulët, duke pretenduar se Hamasi po i rrit këto shifra të ministrisë.

Janë bërë dy muaj prej kur shpërtheu lufta mes Hamasit dhe Izraelit, pas sulmit që filloi grupi palestinez më 7 tetor.

Në atë ditë, Hamasi kishte lansuar mijëra raketa në Tel Aviv madje kishte mobilizuar luftëtarët e tij në komunitetet jugore të Izraelit, duke vrarë 1,200 persona e duke rrëmbyer dhjetëra.

Si shenjë hakmarrjeje, Izraeli nisi bombardimin e Gazës e duke mobilizuar më vonë edhe trupat tokësore në rajon.

Forcat tokësore izraelite vazhdojnë të operojnë atje, por edhe sulmet ndaj Izraelit nga Hamasi nuk janë ndalur.


Në trend Botë

Më shumë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Kalo në kategori