Gjiganti zviceran Zurich, ka marrë epitetin si skuadrave e shqiptarëve në Zvicër.

Kjo falë numrit të madh të futbollistëve shqiptarë që janë në këtë skuadër.

Gjatë një ndeshje miqësore ditë më parë, trajneri i Zurich kishte aktivizuar 10 futbollistë shqiptarë brenda një ndeshje.

E fundjavën që sapo lamë pas ka startuar edhe elita e futbollit zviceran.

Zurich ishte nikoqir i Thunit dhe arriti fitore me rezultat të ngushtë 2-1.

E jashtëzakonshme, gjiganti zviceran Zurich aktivizon 10 futbollistë shqiptarë në një ndeshje E jashtëzakonshme, gjiganti zviceran Zurich aktivizon 10 futbollistë shqiptarë në një ndeshje

Hekuran Kryeziu, Mirlind Kryeziu, Izer Aliu dhe Toni Domgjoni ishin futbollistët shqiptarë në formacionin startus të Zurichut.

E pikërisht Aliu e Domgjoni ishin ndër më meritorët pasi asistuan në golat e fitores.

Paraqitje të jashtëzakonshme patën edhe dy lojtarët me mbiemrin Kryeziu, Hekurani dhe Mirlindi.

Ndërkohë nga java e ardhshme, në formacionin e Zurichut pritet të jetë edhe Benjamin Kololli që ka kompletuar transferimin tek gjiganti zviceran ditë më parë.

Me kaq shumë futbollistë me origjinë shqiptare, tifozët shqiptarë kanë një arsyeje të fortë të bëjnë tifo për Zurichun në Superligën e Zvicrës. /Telegrafi/