LAJMI I FUNDIT:

Arsyet më të rrezikshme që shkaktojnë djersitje gjatë natës

Arsyet më të rrezikshme që shkaktojnë djersitje gjatë natës

Të zgjohesh në një ‘pishinë’ me djersën tënde është një përvojë e tmerrshme, dhe ka disa arsye të vërtetuara shkencërisht për këtë.

Gjatë verës, shumë prej nesh luftojnë për të fjetur gjatë motit të nxehtë dhe valëve të të nxehtit. Me vapën vijnë edhe djersitjet e natës dhe kjo siklet nuk do të largohet nëse thjesht hapni dritaren ose flini pa batanije.


Ka shumë faktorë që mund të shkaktojnë djersitje gjatë natës, nga gjenetika e deri te arsyet shëndetësore.

Çuditërisht, temperatura nuk është faktori kryesor pse kaq shumë njerëz vuajnë nga djersitjet gjatë natës.

Ankthi

Një nga shkaqet më të zakonshme të djersitjes gjatë natës është ankthi. Mund të shkaktojë edhe sulme paniku gjatë natës dhe djersitja është një efekt anësor. Nëse jetoni me ankth, duhet të kërkoni ndihmë nga mjeku juaj pasi ka shumë trajtime që mund ta trajtojnë atë.

Simptoma e çuditshme e variantit të ri shumë ngjitës të COVID-19 që shfaqet vetëm natën
Lexo po ashtu Simptoma e çuditshme e variantit të ri shumë ngjitës të COVID-19 që shfaqet vetëm natën

Hormonet

Njerëzit të cilët djersiten rregullisht gjatë natës mund të përjetojnë gjithashtu ndezje të nxehta, të njohura gjithashtu si ndezje të nxehta. Gratë raportojnë se kanë gjumë shumë më pak cilësor gjatë natës kur kalojnë në menopauzë.

Alkooli

Meqenëse alkooli është një relaksues i muskujve, ai mund të çojë drejtpërdrejt në më shumë djersitje gjatë natës dhe madje mund të çojë në gërhitje. Varësia nga alkooli shoqërohet edhe me djersitjet gjatë natës, pasi alkooli mund të shkaktojë luhatje në presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës, të cilat nga ana tjetër rrisin temperaturën e trupit.

Një fenomen që nuk duhet ta injoroni: Çfarë do të thotë nëse djersitni tepër gjatë natës?
Lexo po ashtu Një fenomen që nuk duhet ta injoroni: Çfarë do të thotë nëse djersitni tepër gjatë natës?

Apnea

Apnea është një nga shkaqet më serioze të djersitjes gjatë natës. Apnea e gjumit është një gjendje në të cilën frymëmarrja juaj ndalon ndërsa flini. Kjo mund të çojë në më pak gjumë, lodhje, probleme me përqendrimin dhe gërhitje me zë të lartë.

Është një gjendje shumë e rrezikshme pasi mund të çojë në probleme të zemrës si rrahje të parregullta të zemrës, dështim të zemrës dhe sëmundje koronare nëse nuk trajtohet.

Cili është ilaçi për djersitjet e natës?

Fatkeqësisht, nuk ka një trajtim gjithëpërfshirës. Nëse nuk ndiheni mirë, dridheni ose keni të dridhura, është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj, shkruan Daily star.

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Kalo në kategori