LAJMI I FUNDIT:

Arriti në Spanjë pas pesë viteve që i kaloi në ekzil, ish-ministrja katalunase arrestohet menjëherë

Arriti në Spanjë pas pesë viteve që i kaloi në ekzil, ish-ministrja katalunase arrestohet menjëherë

Ish-ministrja katalanase dhe eurodeputetja aktuale Clara Ponsati, u arrestua me rastin e kthimit e saj në Spanjë, pasi kaloi pesë vjet në ekzil në Skoci dhe Belgjikë.

Reklama

Pavarësisht se ndaj saj kishte një urdhër-arrest të hapur për rolin e saj në referendumin e pavarësisë së Katalonisë që u organizua në vitin 2017, Ponsati u kthye në Barcelonë, transmeton Telegrafi.

Para arrestimit, ajo tha se Spanja nuk ka të drejtë ta arrestojë, duke qenë se ka imunitet si deputete e Parlamentit Evropian.

“Nëse më ndaloni, do të duhet të përballeni me pasojat. Unë nuk ua njoh juridiksionin e gjyqtarëve. Nëse ka arrest, ne do të reagojmë”, tha Ponsati në konferencën për shtyp.

Pasi iu drejtua mediave, Ponsati vendosi të shëtiste nëpër rrugët e Barcelonës, kur iu afrua një pjesëtar i shërbimit të policisë Mossos.

“Inspektori iu afrua dhe i tregoi distinktivin e tij, të cilit ajo iu përgjigj duke i treguar akreditimin si deputete e Parlamentit Evropian. Pas diskutimit, ajo pranoi të hipte në veturë dhe u transferua në pallatin e drejtësisë”, shkruan El. Pais.

Me rastin e arrestimit të Ponsatit, një tjetër eurodeputet në arrati, Carles Puigdemont, foli dhe tha se arrestimi i Ponsatit ishte shkelje e të drejtave themelore.

“Presidentja e Parlamentit Evropian nuk mund t’i shikojë gjërat nga ana siç po bën tani”, tha Puidgemont.

Megjithatë, ndryshe nga zyrtarët e tjerë katalanas që morën pjesë në organizimin e referendumit, Ponsati nuk përballet me dënim me burg duke pasur parasysh se gjykata e akuzon për veprën penale të “mosbindjes”, që nënkupton ndalimin e funksioneve publike. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ish-futbollisti francez: Sulmuesi më doli përballë, i thashë policisë - vriteni

Ish-futbollisti francez: Sulmuesi më doli përballë, i thashë policisë - vriteni

Evropa
Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre

Rusët publikuan pamjet e rrëzimit të një droni, por doli të jetë fluturakja e tyre

Evropa
Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Disa vende të NATO-s mund të përfundojnë duke dërguar trupa në Ukrainë

Evropa
Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Evropa
Momenti i arrestimit të sulmuesit që theri fëmijët në parkun e lodrave në Francë, dy policë mezi e mbanin – i treti i vendoste prangat

Momenti i arrestimit të sulmuesit që theri fëmijët në parkun e lodrave në Francë, dy policë mezi e mbanin – i treti i vendoste prangat

Evropa
Çfarë tha Putini për shkatërrimin e digës Kakhovka në Kherson?

Çfarë tha Putini për shkatërrimin e digës Kakhovka në Kherson?

Evropa
Kalo në kategori