LAJMI I FUNDIT:

Arineta Mula ngjitet me sukses në majën e Denalit

Arineta Mula ngjitet me sukses në majën e Denalit
Foto: Arineta Mua/Facebook

Arineta Mula ka konfirmuar se me sukses ka arritur të ngjitet në majën e Denalit të Amerikës Veriore, me një lartësi prej 6.194 metra.

Reklama

Për ta arritur këtë qëllim, alpinistja kosovare ka kaluar 21 ditë me shtatë alpinistë për t’u ngjitur në maje, ndërsa i ka falënderuar bashkëpunëtorët që e ndihmuan të arrinte këtë sukses.

Mula bëri të ditur se mbështetje ka marrë edhe nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ndërsa është hera e parë për të që merr pjesë në një ekspeditë kaq të gjatë.

“7 qershor 2019 me krenari po mbaja flamurin e Kosovës në majën Denali 6.194 m. Ngjitja e parë në malin më të lartë në Amerikën Veriore, udhëtimi im i parë në Amerike! Për ty Kosove!”, ka thënë alpinistja kosovare.

“Faleminderit për mbështetje Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Denali është maja e gjashtë e përfunduar me sukses në gjashte kontinente në botë. Faleminderit Colby Coombs nga Alaska Mountaineering School që më ndihmoi në udhëtimin e dytë në Denali sepse leja, pajisjet dhe e tërë procedura për të nisur këtë ngjitje është shumë strikte. Mi dha të gjitha pajisjet falas dhe më besoi që mund të ngjitem”.

“Kalova 21 ditë bashkë me shtatë alpiniste për të ngjitur Denalin, malin më të lartë në Amerikën Veriore, mal i njohur me kushte klimatike më ekstreme në botë. Pas 21 ditësh moti na mposhti ekspeditën tone, por nuk më mposhti mua”.

“Me t’u kthyer në Talkeetena pas një dite përgatitje isha gati të filloja përsëri ngjitjen duke marrë parasysh peshën e rëndë dhe rrugën e gjatë që më duhej ta përsëritja nuk e kisha pengesë aspak, isha gati. Me 4 qershor përsëri udhëtova nga Talkeetna bashkë me Austin dhe ngjitëm Denalin pa guidë me sukses pas katër dite të renda fizike dhe mentale”.

“Nuk ka ndodhur ndonjëherë të përsëritet ekspedite në një kohë kaq të shpejtë dhe më pyetën ku po e gjen motivin?! Duke e ditur që po përkrahem nga institucionet e vendit nuk mund të kthehesha te ju pa e ngjitur me sukses Denalin, sepse e dija qe mund ta realizoj. Motivi im është vendi, familja e shoqëria, të cilët në çdo hap jeni me mua”, ka thënë Mula. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Zidane pranon të marrë drejtimin e Marseilles, por vetëm me një kusht

Zidane pranon të marrë drejtimin e Marseilles, por vetëm me një kusht

Ligue 1
Mesut Ozil krijon 'skuadrën e ëndrrave' të Ligës së Kampionëve këtë sezon, shumë zgjedhje befasuese

Mesut Ozil krijon 'skuadrën e ëndrrave' të Ligës së Kampionëve këtë sezon, shumë zgjedhje befasuese

Liga e Kampionëve
Pse Interi dhe Milani nuk nënshkruan me Reteguin – a janë bërë penduar gjigantët italianë pasi nisjes fantastike të sulmuesit

Pse Interi dhe Milani nuk nënshkruan me Reteguin – a janë bërë penduar gjigantët italianë pasi nisjes fantastike të sulmuesit

Serie A
Liverpool ka gjetur një zëvendësues për Mohamed Salah, për të do të paguhen 60 milionë euro

Liverpool ka gjetur një zëvendësues për Mohamed Salah, për të do të paguhen 60 milionë euro

Premier League

"Albion Rrahmanin nuk e shesin për asnjë çmim në janar" - aksionari i Rapid flet për sulmuesin në formë

Ligat tjera
Kalo në kategori