LAJMI I FUNDIT:

Apeli lë në fuqi dënimin për ish-truprojën e Saimir Tahirit

Apeli lë në fuqi dënimin për ish-truprojën e Saimir Tahirit
Reklama

Apeli i Gjykatës së Posaçme në Shqipëri ka lënë të pa ndryshuar dënimin me 8 vite e 8 muaj burg për Hekuran Markun, ish-truprojën e Saimir Tahirit.

Marku u fajësua nga gjykata për “trafik të narkotikëve” dhe “grup të strukturuar kriminal”, por për shkak të gjykimit të shkurtuar, dënimi përfundimtar i tij shkoi në 8 vjet e 8 muaj burg.


Hekuran Marku u arrestua në gusht të vitit 2021 në Gjermani për llogari të operacionit të koduar “Shpirti”, nga ku u ekstradua në maj 2022. Ai u gjykua i veçuar nga të pandehurit e tjerë të dosjes, ndërsa në vijimësi ka mbajtur qëndrim mohues ndaj akuzave.

Përveç Markut, si pjesë e grupit kriminal dyshohet të jetë edhe ish-truproja tjetër i Tahirit, Agustin Deda. Ai u arrestua në Francë, ku më pas mundi të marrë një masë më të butë sigurie, ndërsa prej shqyrtimin e kërkesës për ekstradim. Operacioni “Shpirti” çoi në pranga 31 persona në korrik të vitit të kaluar, të akuzuar për trafikimin e një sasie prej 6 ton kanabis nga Shqipëria në Itali në vitet 2014-2017. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e Liridona Murselit: Bashkëshorti që pranoi se ka porositur likuidimin - reagimet dhe krejt çfarë dihet deri më tani

Vrasja e Liridona Murselit: Bashkëshorti që pranoi se ka porositur likuidimin - reagimet dhe krejt çfarë dihet deri më tani

Donjeta Zeqiraj
Dyshohet se pagoi mijëra euro për ta vrarë gruan, kush është Naim Murseli

Dyshohet se pagoi mijëra euro për ta vrarë gruan, kush është Naim Murseli

Lajme
Politikani serb, Sanduloviq: Vuçiq pret urdhrin nga Putin për të filluar luftën në Kosovë

Politikani serb, Sanduloviq: Vuçiq pret urdhrin nga Putin për të filluar luftën në Kosovë

Politikë
Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Lajme
Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Drejtësi
Vrasja e Liridona Murselit, policia konfiskoi një pistoletë me 19 fishekë dhe një veturë

Vrasja e Liridona Murselit, policia konfiskoi një pistoletë me 19 fishekë dhe një veturë

Lajme
Kalo në kategori