LAJMI I FUNDIT:

Ana e shëndetshme e çrregullimit: Hipokondriakët jetojnë më gjatë

Ana e shëndetshme e çrregullimit: Hipokondriakët jetojnë më gjatë

Shqetësimi i vazhdueshëm për shëndetin dhe kërkimi i ethshëm i sëmundjeve, megjithatë ka edhe një anë të mirë

Reklama

Pra, hulumtimi i shkencëtarëve nga Edinburgu tregoi se hipokondriakët jetojnë më gjatë.

Me siguri ju njihni ndonjë hipokondriak, dikë që vazhdimisht imagjinon se po vuan nga diçka, ndaj kërkon furishëm në internet dhe viziton mjekët me shpresën për të zbuluar se çfarë sëmundje misterioze ka.

Ndërsa për ne të tjerët mund të duket e bezdisshme një sjellje e tillë, studimi i fundit longitudinal i botuar në revistën Psychological Science tregon se hipokondriakët në të vërtetë jetojnë më gjatë.

Njerëzit që e vlerësojnë shëndetin e tyre si të dobët, por nuk kanë prova të prekshme fizike për të – pra hipokondriakët – kanë me të vërtetë një rrezik më të ulët të vdekjes së hershme, transmeton Telegrafi.

Çështja është se për shkak të neurotizmit, ata janë më të prirur për të kërkuar këshilla mjekësore, ndaj janë më shpesh nën mbikëqyrjen mjekësore.

“Ky zbulim është i rëndësishëm sepse tregon se sjellja neurotike mund të ketë edhe një anë të mirë, domethënë se persona të tillë janë më të vëmendshëm dhe më të kujdesshëm kur bëhet fjalë për shëndetin”, thotë udhëheqësja e studimit, profesoresha Catherine Gale.

Vlen të jesh hipokondriak: Personat që vazhdimisht mendojnë se janë të sëmurë jetojnë më gjatë!
Lexo po ashtu Vlen të jesh hipokondriak: Personat që vazhdimisht mendojnë se janë të sëmurë jetojnë më gjatë!

Karakteristikat themelore të neurotizmit janë paqëndrueshmëria emocionale, vetëbesimi i ulët, zemërimi, trishtimi, ankthi dhe frustrimi. Studimet e mëparshme kanë lidhur neuroticizmin me depresionin, fobitë, sulmet e panikut dhe përdorimin e tepruar të alkoolit dhe duhanit. Megjithatë, një studim i publikuar në vitin 2012 tregoi se njerëzit neurotikë kanë ende një nivel më të ulët të biomarkerëve për sëmundjet kronike dhe inflamacionin pikërisht sepse kujdesen shumë më tepër për shëndetin e tyre.

Studiuesit nga Universiteti i Edinburgut analizuan të dhënat e 500,000 njerëzve midis moshës 37 dhe 73 vjeç dhe u përpoqën të vendosnin një lidhje midis neurotizmit dhe rrezikut të vdekjes bazuar në mënyrën se si njerëzit e vlerësonin shëndetin e tyre. Të anketuarve iu janë ofruar disa përgjigje për pyetjen rreth shëndetit: Ndihem mirë, mirë, mesatarisht apo keq. Përgjigjet e tyre u krahasuan me dokumentacionin e tyre mjekësor dhe sjelljen e tyre shëndetësore (a pinë duhan dhe sa aktivë janë fizikisht). Analiza tregoi se njerëzit që ishin më neurotikë kishin një rrezik më të ulët të sëmundjeve të ndryshme, përfshirë kancerin.

Disa studime të mëparshme kanë treguar gjithashtu se neurotizmi lidhet me kreativitetin dhe imagjinatën, por kjo ende nuk është e lidhur me këtë studim. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
A e dinit se kafeja përmban një vitaminë të rëndësishme?

A e dinit se kafeja përmban një vitaminë të rëndësishme?

Të njohim produktet
Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Të njohim produktet
Pse duhet të hani më shumë shegë

Pse duhet të hani më shumë shegë

Ushqim i shëndetshëm
Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Shëndetësi
Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Shëndetësi
Kalo në kategori