LAJMI I FUNDIT:

Amsterdami ndalon pirjen e marihuanës në qendër të qytetit – dënime rigoroze kush thyen rregullat

Amsterdami ndalon pirjen e marihuanës në qendër të qytetit – dënime rigoroze kush thyen rregullat

Amsterdami planifikon të ndalojë pirjen e marihuanës në qendër të qytetit si pjesë e një sërë masash për të parandaluar festimet e tepërta nga turistët dhe për të mbrojtur zonën për vendasit.

Rregullat e reja pritet të ndikojnë kryesisht në jetën e natës. Zyrtarët thanë se karakteri i hapur dhe i lirë i Amsterdamit u jep vizitorëve përshtypjen e rreme se “çdo gjë shkon dhe gjithçka lejohet”.

Mikpritja dhe dekorimi i dritareve do të duhet të përfundojnë më herët në mbrëmje dhe kufizime më të rrepta do të vendosen për netët e beqarisë dhe vizitat e organizuara në pijetore.

Zyrtarët e qytetit po planifikojnë një fushatë për të dekurajuar turistët ndërkombëtarë që të vijnë në Amsterdam për t’u “çliruar”.

Ndalimi i planifikuar i pirjes së duhanit në pjesë të qendrës së qytetit nuk ka për synim kafenetë, por konsumimin e jashtëm në sheshe dhe rrugë të caktuara. Shkelësit do të ndëshkohen rëndë.

Reklama

Zyrtarët e Amsterdamit duan të mbrojnë qendrën e qytetit nga “overturizmi”, që do të thotë më shumë vizitorë sesa mund të përballojë zona.

Pritet që në 2023 të vijnë 18 milionë vizitorë dhe autoritetet e qytetit deklarojnë se kufiri është 20 milionë.

Amsterdami ka një popullsi prej 900 mijë banorësh dhe këshilli i qytetit pritet të miratojë rregulla më të rrepta përpara Krishtlindjeve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Evropa
ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

Evropa
Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Turqia
Mary Trump e lumtur me aktakuzat kundër xhaxhait Donald Trump: Më në fund pak drejtësi për viktimat e tij

Mary Trump e lumtur me aktakuzat kundër xhaxhait Donald Trump: Më në fund pak drejtësi për viktimat e tij

Amerika
Trump nuk do të pranojë marrëveshje për pranimin e fajësisë

Trump nuk do të pranojë marrëveshje për pranimin e fajësisë

Amerika
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Evropa
Kalo në kategori