LAJMI I FUNDIT:

Alpinistët Arianit dhe Mrika Nikqi pushtuan majën më të lartë të Amerikës Jugore

Alpinistët Arianit dhe Mrika Nikqi pushtuan majën më të lartë të Amerikës Jugore

Ata konsiderohen si ndër dy alpinistët më të suksesshëm shqiptarë duke arritur rekord pas rekordi.

Reklama

Bëhet fjalë për Arianit Nikqin dhe të bijën, Mrikën që muaj më parë ishin në top lajme të mediave vendore.

Foto Arkiv

Së fundi dyshja ka qenë edhe përtej oqeanit Atlantik, përkatësisht kanë pushtuar majën më të lartë të Amerikës Jugore.

Në fakt, ata kanë pushtuar majën më të lartë amerkano-latin që është e vendosur në shtetin argjentinas – Aconcangua, 6962 lmd.

Kujtojmë se baba e bijë kishin pushtuar me sukses majën më të lartë të kontinentit të akullt Mount Vinson 4892 lmb, së bashku me ekipin e ekspeditës CTSS.

Alpinistët Mrika dhe Arianit Nikqi rrëfejnë për bllokimin e tyre në Antarktidë
Lexo po ashtu Alpinistët Mrika dhe Arianit Nikqi rrëfejnë për bllokimin e tyre në Antarktidë

Gjithashtu gjatë vitit të kaluar kishin pushtuar majën më të lartë të Antraktikut, ku nuk mungoi edhe ngritja e flamurit kombëtar shqiptar si dhe shtetëror të Kosovës.

Ndryshe, Arianiti dhe Mrika nuk do të ndalen me kaq pasi që do të pushtojnë edhe maja të tjera gjatë këtij viti kalendarik. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Huliganët nga Greqia dhe Mali i Zi vajtojnë vdekjen e serbëve në Banjskë, mesazhe politike kundër Kosovës

Ligat tjera
Girona befasia e sezonit në La Liga, lider duke lënë mbrapa emra të mëdhenj

Girona befasia e sezonit në La Liga, lider duke lënë mbrapa emra të mëdhenj

La Liga
Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Tashmë ka një fajtor për katrahurën te Chelsea dhe ai nuk është Pochettino

Premier League
Nedim Bajrami përkujdeset që t’i jap fund serisë pozitive të Interit në Serie A

Nedim Bajrami përkujdeset që t’i jap fund serisë pozitive të Interit në Serie A

Serie A
Romano flet për lajmin që i ndryshoi jetën: Vetëm Salihamidzic, Kahn dhe unë e dinim këtë

Romano flet për lajmin që i ndryshoi jetën: Vetëm Salihamidzic, Kahn dhe unë e dinim këtë

Bundesliga
Nedim Bajrami shënon gol të bukur kundër Interit

Nedim Bajrami shënon gol të bukur kundër Interit

Serie A
Kalo në kategori